Zabił 17-letnią dziewczynę i trzymał jej głowę w mieszkaniu. Skazano go na dożywocie.

Uddevalla na południowym zachodzie Szwecji. 23-letni mężczyzna został skazany na karę dożywotniego więzienia za zabójstwo swojej nastoletniej dziewczyny. Poszukiwania ofiary – początkowo uznanej za zaginioną – były tematem numer jeden w szwedzkich mediach jesienią ubiegłego roku.

Tishko Ahmed zaprzecza, że dopuścił się brutalnej zbrodni, ale sąd okręgowy wydał jednoznaczny wyrok w jego sprawie. W poniedziałek uznano go za winnego zamordowania 17-letniej Wilmy Andersson. Do makabrycznego mordu doszło w niewielkim miasteczku Uddevalla, słynącym z działalności firm tekstylnych.

W domu Ahmeda znaleziono odciętą głowę Wilmy. Trwają poszukiwania reszty ciała. Po tym, jak sąsiedzi poinformowali policję, że słyszeli krzyki, dobiegające z mieszkania, wewnątrz trafiono też na ślady krwi i tkanki mięśniowej. To właśnie to odkrycie pogrąża 23-latka.

Zdaniem sędziego w sprawie Ahmeda „nie znaleziono okoliczności łagodzących, za to szereg okoliczności obciążających”.

Morderca miał znęcać się nad dziewczyną i bić ją, gdy kuliła się na podłodze. W opinii sędziego Andersson „cierpiała przed śmiercią i była w stanie ciężkiego szoku”.

Po dokonaniu zabójstwa Ahmed miał „hańbić zwłoki”, traktować je bez szacunku dla ludzkiego ciała. To spowodowało dodatkowy ból rodzinie zamordowanej. Sąd nakazał 23-latkowi dokonać wpłaty w wysokości 60 tys. koron (25 tys. PLN). Pieniądze zostaną przekazane najbliższym Andersson jako zadośćuczynienie.

Prokurator Jim Westerberg powiedział: „Sąd podziela nasze oburzenie w tej sprawie. W sprawie Ahmeda zapadł najcięższy możliwy wyrok.”

Dochodzenie zajęło około pół roku – to krótki okres, jeśli weźmiemy pod uwagę skalę zbrodni. Krajowe Centrum Kryminalistyczne nadało tej sprawie priorytet i podjęło ciężką pracę w celu zebrania dowodów obciążających. Policja też wykonała kawał dobrej roboty”, dodaje Westerberg.

W opinii psychiatry w chwili morderstwa Ahmed nie cierpiał na zaburzenia natury psychicznej. Nie może więc trafić na oddział zamknięty, pod opiekę lekarzy. Specjalista wykrył natomiast u mężczyzny oznaki narcystycznego zaburzenia osobowości.

Prawnik zabójcy planuje odwołać się od wyroku.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...