14 Polaków zatrzymanych w związku z przygotowywaniem ataku na ośrodek dla uchodźców w Nynäshamn w Szwecji usłyszy prawdopodobnie zarzut próby zabójstwa poprzez podpalenie.

Najmłodszy z domniemanych sprawców ma 17 lat, najstarszy – 40. Jeden z nich wzywał na Facebooku do ataku na imigrantów. Grupa polaków została zatrzymana w poniedziałek wieczorem niedaleko stacji kolejowej w Nynäshamn pod Sztokholmem.

W ich samochodach znaleziono przedmioty, które policja określa jako „broń służącą do walk ulicznych”. We wtorek zatrzymani usłyszeli policyjne zarzuty. Najpóźniej do piątku prokuratura podejmie decyzję o ich ewentualnym aresztowaniu.

Jak podaje szwedzka policja zatrzymani mężczyźni to polacy, nie wszyscy z zatrzymanych maja prawo pobytu w Szwecji. W samochodach policja znalazła siekiery, pałki metalowe, kije bejsbolowe, noże oraz kanister z benzyną.

Szwedzka policja aresztowała 14 osób planujących atak na centrum dla uchodźców

Policjanci i prokuratorzy ustalili, że zatrzymani należą do ekstremistycznego ugrupowania.

Nie możemy jeszcze powiedzieć czy to obywatele Polski, czy osoby z podwójnym obywatelstwem – powiedział Lars Byström, rzecznik sztokholmskiej policji.

Policja potwierdziła, że trzech z zatrzymanych w Nynäshamn to mężczyźni, którzy 30 stycznia brali udział w manifestacji w Sztokholmie.

Lars Byström nie podał konkretnego powodu próby zaatakowania ośrodka w Nynäshamn, na tą chwilę są podejrzewani o przygotowanie przestępstwa polegającego na zabójstwo poprzez podpalenie.

Portal Nyanser twierdzi, że atak na azylantów miał być zemstą za molestowanie seksualne 22-letniej Polki w pociągu podmiejskim. Miał się tego dopuścić mieszkaniec ośrodka w Nynäshamn, ale przestępstwo nigdy nie zostało zgłoszone na policję.

My Polacy w Szwecji jesteśmy postrzegani jako rasiści i naziści. Bałyśmy się, że zgłoszenie przez córkę molestowania nie zostanie potraktowane przez szwedzką policją poważnie. Tym bardziej, że dotyczyło uchodźcy – powiedziała matka młodej kobiety.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało nas, że Ambasada RP W Sztokholmie  skontaktowała się z policją oraz prokuratorem prowadzącym dochodzenie. Sprawa jest znana i monitorowana. Polska placówka jest w stałym kontakcie zarówno z policją jak i prokuratorem.

 

Reklamy

4 KOMENTARZE

  1. Douczcie się dziennikarzyny, zanim się wypowiecie. Mordbrand NIE OZNACZA chęci mordu, tylko podpalenie mogące zagrozić życiu, zdrowiu lub czyjejś własności. Tak samo zakwalifikowane zostanie podpalenie obozu uchodźców, jak jakżesz modne w Polsce wypalanie traw. Nie róbcie ludziom kisielu w mózgu.