Zgodnie z nową rządową propozycją Szwedzka Rada ds. Migracji (Migrationsverket) będzie mogła wzywać policję, aby usunąć osoby którym odmówiono prawa do azylu i nie będzie im dalej przysługiwać prawo do lokalu mieszkalnego.

Poprawka wprowadzona do prawa 1 czerwca oznacza, że osoby dorosłe, bez dzieci, które otrzymały ostateczną odmowę na prośbę o azyl, nie są uprawnione do otrzymania miejsca zamieszkania lub pobytu dziennego.

Teraz szwedzki rząd chce wprowadzić dalsze poprawki, po tym jak rada ds. migracji wskazała, że jest potrzebne wyrzucanie osób, które utraciły prawo do pobytu w ośrodkach, aby zwolnić miejsce dla nowoprzybyłych.

Obecnie usuwaniem osób z ośrodków prowadzonych przez Migrationsverket zajmuje się Kronofogden, agencja rządowa zazwyczaj wysyłająca komorników do osób z długami.  

Według rady, sytuacja jest daleka od ideału.

„Do dzisiaj około 2500 osób otrzymało decyzję o utracie prawa do pomocy,” powiedziała rzeczniczka Migrationsverket Helena Cho Györki.

„Wiemy, że około 1000 opuściło miejsca pobytu, około 800 ciągle przebywa w nich pomimo utraty prawa do pomocy, do około połowy z nich wzywaliśmy już Kronofogden.”

Nowe rozwiązanie prawne mające pozwalać policji na zajęcie się eksmisjami ma wejść w życie 1 stycznia. Obecnie ustawa jest sprawdzana pod kątem legalności przez Lagrådet – Szwedzką Radę Prawną.