-Reklama-

Dowódca szwedzkich sił powietrznych Mats Helgesson powiedział, że myśliwiec Saab Gripen E jest w stanie pokonać rosyjskie samoloty z rodziny Su w walce powietrznej – informuje „Business Insider”.

„Gripeny, a zwłaszcza modyfikacja E, powstały, aby niszczyć Su. Mamy w tym czarny pas — powiedział Helgesson. Myśliwce Suchoj stały się legendą we względu na swoją manewrowość i zdolność pokonywania w powietrzu amerykańskich samolotów w wyniku „niebezpiecznych i agresywnych sztuczek”.

Z kolei amerykańskie siły powietrzne stawiają na drogie samoloty w technologii stealth. Projektanci Gripen nie próbują zmniejszyć widoczności myśliwca, ale doskonalą pokładowe systemy walki elektronicznej.

„Ten myśliwiec ma szczególną cechę, która powoduje, że jest koszmarem dla rosyjskich samolotów” — twierdzi „Business Insider”.

Zdaniem Justina Bronka z Królewskiego Zjednoczonego Instytutu Studiów Obronnych myśliwce Gripen przewyższają większość tego typu samolotów w zakresie środków walki elektronicznej i zakłócania radarów potencjalnego przeciwnika.

Najnowszy projekt biura konstrukcyjnego im. Pawła Suchoja — wielozadaniowy myśliwiec piątej generacji Su-57 — przeznaczony jest do niszczenia wszystkich typów celów powietrznych, naziemnych i nawodnych za pomocą systemów obrony powietrznej.

Połączenie wysokiej manewrowości z możliwością przeprowadzania lotów naddźwiękowych oraz nowoczesnymi urządzeniami pokładowymi i niewielką widocznością zapewniają mu przewagę nad rywalami. Samoloty trafią na uzbrojenie rosyjskich sił powietrznych w 2019 roku.