W związku z pożarami lasów w Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia.

W sobotę (21 lipca) ze Świnoujścia wyruszy grupa prawie 140 strażaków. Do Szwecji pojadą również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).

Grupa uda się promem ze Świnoujścia do Trelleborga, skąd dalej przejedzie do wyznaczonego miejsca działań – miejscowość Sveg w środkowej Szwecji.

Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni).

Oprócz Polski jeszcze Niemcy, Litwa, Austria i Portugalia zdeklarowały teraz wysłać samoloty, helikoptery, inne pojazdy i siły lądowe do gaszenia pożarów, zgodnie z unijnym mechanizmem ochrony ludności ERCC, który koordynuje pomoc dla Szwecji. Sytuacja pożaru w tym kraju jest nadal bardzo poważna.

  

Kraje Unii Europejskiej ruszają na pomoc Szwedom