Polscy strażacy pomogą gasić pożary lasów w Szwecji

W związku z pożarami lasów w Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia.

W sobotę (21 lipca) ze Świnoujścia wyruszy grupa prawie 140 strażaków. Do Szwecji pojadą również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).

Grupa uda się promem ze Świnoujścia do Trelleborga, skąd dalej przejedzie do wyznaczonego miejsca działań – miejscowość Sveg w środkowej Szwecji.

Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni).

Oprócz Polski jeszcze Niemcy, Litwa, Austria i Portugalia zdeklarowały teraz wysłać samoloty, helikoptery, inne pojazdy i siły lądowe do gaszenia pożarów, zgodnie z unijnym mechanizmem ochrony ludności ERCC, który koordynuje pomoc dla Szwecji. Sytuacja pożaru w tym kraju jest nadal bardzo poważna.

  

Kraje Unii Europejskiej ruszają na pomoc Szwedom

Strona główna Wiadomości Szwecja Polscy strażacy pomogą gasić pożary lasów w Szwecji

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...

Nowe, oficjalne przepisy w Szwecji: zakaz zgromadzeń w gronie więcej niż 8 osób

W poniedziałek na konferencji poświęconej epidemii koronawirusa władze Szwecji poinformowały, że wprowadzony zostanie zakaz zgromadzeń publicznych w gronie więcej niż ośmiu osób. Przepisy wynikają...