Nowe dane pokazują, że prawie 60 procent imigrantów przybywających do Danii to mieszkańcy krajów zachodnich. Największą indywidualną grupę stanowią jednak Syryjczycy.

Nowe dane opublikowane przez rządową agencję Statistics Denmark, pokazują że pomiędzy trzecim kwartałem 2014 roku i drugim kwartałem 2015, do Danii przybyło 69,863 cudzoziemców. To najwyższy 12 miesięczny wynik w historii Danii.

Prawie 6 na 10 nowo przybyłych to obywatele państw zachodnich, jednak największą indywidualną grupę stanowią Syryjczycy, których w ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło do Danii 9,375. Na drugim miejscu znaleźli się Rumunii 5,164, a za nimi obywatele Polski, USA, Niemiec, Litwy, Indii, Norwegii, Włoch oraz Chin.

migracja-tabela1
Dane ze strony Statistics Denmark, pokazujące imigrację z podziałem na kraje pochodzenia.

Dane opublikowane przez Statistics Denmark pokazują też, że imigranci osiedlają się głównie w dużych ośrodkach miejskich. W 15 miastach liczba imigrantów jest większa od krajowej średniej, czyli 12,3 osoby na 1000 mieszkańców. Największą średnią ma Frederiksberg, wydzielona dzielnica Kopenhagi traktowana, jako odrębne miasto, 27 imigrantów na 1000 mieszkańców. Na następnym miejscu jest Kopenhaga z 26 imigrantami na 1000 mieszkańców.

Historyczne dane zamieszczone przez Statistics Denmark mówią także, że liczba osób przybywających do Danii z państw zachodnich szybko rośnie, od roku 2004 podwoiła się a w stosunku do roku 1984 jest obecnie pięciokrotnie wyższa.

migracja-tabela2
Imigracja od roku 2010. Ciemnoniebieska imigracja z krajów zachodnich, jasnoniebieska z pozostałych krajów.

 

Dołącz do Naszej grupy na Facebook