Co najmniej 61 nieletnich będących już w związku małżeńskim przybyło w poszukiwaniu azylu do Norwegii w zeszłym roku, tak wynika z prowadzonych statystyk. Najmłodszą z takich osób była 11 letnia dziewczynka.

[sociallocker]

Spośród tych 61 nieletnich osób, które przybyły do Norwegii w 2015 roku, co najmniej 10 było poniżej w wieku poniżej 16 lat czyli wieku, od którego można zawierać związki małżeńskie w Norwegii. Takie dane opublikował norweski nadawca NRK powołując się na raporty Norweskiego Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI) oraz Norweskiego Urzędu ds. Dzieci, Młodzieży i Rodziny (Bufir).

Co najmniej 10 dziewczynek było poniżej wieku 16 lat, podczas gdy 49 oraz 2 chłopców, którzy byli w związkach małżeńskich, było w wieku 16 i 17 lat, w momencie przybycia do Norwegii. Przynajmniej dwie dziewczynki poniżej 18 roku życia były w ciąży i spodziewały się już drugiego dziecka.

Najmłodsza z zamężnych dziewczynek miała w chwili przyjazdu 11 lat. Większość z tych nieletnich pochodzi z Syrii, Afganistanu i Iraku.

„Bardzo uważnie przyglądamy się dzieciom poniżej 18 roku życia, które mogą być ofiarami nadużyć seksualnych, przemocy lub zmuszania do określonych działań. Jesteśmy zobowiązani do pomocy tym dzieciom i do zapobiegania podobnym sytuacjom. To mogą być także przypadki kryminalne,” powiedziała dyrektorka Mari Trommald.

Czternastolatka w ciąży pojawiła się na granicznej stacji Storskog wraz ze swoim 23 letnim mężem i ich 18 miesięcznym dzieckiem. Dzisiaj mieszkają oni oddzielnie, a w sprawie 23 latka toczy się policyjne śledztwo.

Trommald powiedziała, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie, aby ustalić czy, para małżeńska powinna mieszkać razem czy osobno.

„W Norwegii wiekiem dopuszczającym małżeństwo jest 16 lat i stanowi to pewien wyznacznik naszego patrzenia na tę sprawę. Jednak musimy także przy ocenie brać pod uwagę inne czynniki, takie jak przemoc oraz przymus”.

[/sociallocker]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.