Nastolatki upijają się żelem do rąk

482

Po pojawieniu się informacji, że wśród nastolatków panuje moda na upijanie się żelem do rąk, apteki na południowym zachodzie Szwecji wycofują go ze sprzedaży.[sociallocker]

Policja w regionie Värmland poprosiła aptekarzy o wycofanie żelu z oferty, po serii zatruć nastolatków spowodowanych spożyciem tego produktu.

Przedstawiciel policji w Karlskronie zajmujący się przestępstwami nieletnich, Stefan Sund powiedział w lokalnym szwedzkim radiu P4, że cała sprawa rozpoczęła się w Nowy Rok.

„Na izbie przyjęć pojawiło się wielu młodych ludzi z objawami zatrucia alkoholowego mówiących, że pili oni żel z alkoholem.”

Potwierdził on, że apteki w Karlskronie, Degefors oraz Hällefors nie sprzedają już tego żelu nieletnim.
Według agencji TT, część aptekarzy nie sprzedaje produktów z alkoholem z własnej inicjatywy.

Szwedzi, aby kupić alkohol w monopolistycznej sieci państwowych sklepów Systembolaget muszą mieć 20 lat, jednak w niektórych pubach i barach mogą zamawiać alkohol po ukończeniu 18 roku życia.

Październikowe badania społeczeństwa pokazują, że spożycie alkoholu wśród uczniów szkół średnich jest najniższe od 40 lat.

Wysokie stężenie alkoholu w żelach do rąk w 2009 roku było powodem zamieszania, gdy kierowcy skarżyli się, że po dezynfekcji rąk, wykonywanej z obawy przed świńską grypą, uruchamiane są blokady uniemożliwiające osobom pijanym prowadzenie autobusów. Spowodowało to opóźnienia w działaniu komunikacji w regionie Östersund.

[/sociallocker]

- Reklama -