fbpx

Wtopa Agencji Migracyjnej. Azylant nie wiedział, że będzie musiał opuścić Szwecję.

Szwedzka Agencja Migracyjna znalazła się w ogniu krytyki. Jakiś czas temu odrzuciła bowiem aplikację pewnego mężczyzny o pobyt w Szwecji, ale nie poinformowała go, że będzie musiał opuścić kraj. Cudzoziemiec dowiedział się o tym dopiero dwadzieścia miesięcy po złożeniu wniosku.

Wniosek był rozpatrywany w 2016 roku: odrzucono go w czerwcu. Mężczyzna dowiedział się o tym dopiero w lutym 2018 r.

Sprawę zgłoszono do parlamentu, kierując ją do Ombudsmana, który jest rzecznikiem praw obywatelskich. Taki urzędnik zajmuje się skargami otrzymanymi od osób, które twierdzą, że zostały skrzywdzone przez organ publiczny. Ombudsman ostro skrytykował Agencję Migracyjną. Jego oświadczenie zostało udostępnione w sieci.

„Opóźnienie takich rozmiarów jest nie do przyjęcia” – czytamy w oświadczeniu.

Mężczyzna powinien zostać wezwany na oficjalne spotkanie w biurze Agencji. Wtedy urzędnik osobiście poinformowałby go o deportacji. Wynika to z przepisów organizacji, jednak tym razem powiadomienie nie zostało wysłane do wnioskodawcy.

Przed świętami Bożego Narodzenia w 2017 roku Agencja zdała sobie sprawę, że azylant nigdy nie został poinformowany o spotkaniu. Zaproszenie wysłano w trybie natychmiastowym. W lutym 2018 obie strony wreszcie mogły porozmawiać o nadchodzącej deportacji.

Ombudsman winą za zaistniałą sytuację obarcza Agencję Migracyjną, powołując się na kiepską organizację pracy.

Agencja ze swojej strony zapewniła, że zostanie wszczęte „dochodzenie”, które wyjaśni, dlaczego tak długo nie powiadomiono azylanta o deportacji.

„Traktujemy tę sprawę poważnie i z pokorą przyjęliśmy krytykę. Żałujemy tego, co się wydarzyło”, zapewnia Per Ek, rzecznik Szwedzkiej Agencji Migracyjnej. „Bez względu na charakter decyzji, wnioskodawcy powinni być informowani o takich sprawach jak najszybciej.”

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Wtopa Agencji Migracyjnej. Azylant nie wiedział, że będzie musiał opuścić Szwecję.

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.