fbpx

Szwedzka policja zyskuje prawo do monitoringu bez pokazywania zezwolenia.

Począwszy od 1 stycznia 2020 roku szwedzka policja będzie mogła korzystać z kamer monitorujących bez wcześniejszego pokazywania zezwolenia. Przepisy obejmą też organy sądowe.

Zgodnie z decyzją parlamentarzystów, kilka ze szwedzkich organów będzie mogło korzystać z kamer i rejestratorów do monitoringu CCTV bez okazywania pozwolenia. Wcześniej zezwalał na to Urząd Nadzoru Danych (Datainspektionen).

Zmiany obejmą policję, służby bezpieczeństwa narodowego, straż przybrzeżną oraz organy celne.

Jest jednak pewien warunek. Z kamer można korzystać wówczas, gdy przyniesie to korzyść dla danego organu i kiedy ta korzyść jest ważniejsza niż prawo jednostki do niebycia filmowanym. Decyzja w tej sprawie zależy od poszczególnych organów, w tym od sądu.

Władze będą musiały udokumentować swoją decyzję, a Urząd Nadzoru Danych ma sprawować pieczę nad przebiegiem monitorowania. Będzie też uprawniony do wymierzania kar w przypadku tych organów, które nie wykonują oficjalnej dokumentacji.

Za nowymi przepisami miały opowiedzieć się wszystkie partie, które zasiadają w parlamencie szwedzkim. Jedynym wyjątkiem była Partia Lewicy (Vänsterpartiet).

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka policja zyskuje prawo do monitoringu bez pokazywania zezwolenia.

Warto przeczytać

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Kilka dni temu w amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News powrócił temat koronawirusa w Szwecji. W programie „White...

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.