fbpx

Szwedzka policja zyskuje prawo do monitoringu bez pokazywania zezwolenia.

Począwszy od 1 stycznia 2020 roku szwedzka policja będzie mogła korzystać z kamer monitorujących bez wcześniejszego pokazywania zezwolenia. Przepisy obejmą też organy sądowe.

Zgodnie z decyzją parlamentarzystów, kilka ze szwedzkich organów będzie mogło korzystać z kamer i rejestratorów do monitoringu CCTV bez okazywania pozwolenia. Wcześniej zezwalał na to Urząd Nadzoru Danych (Datainspektionen).

Zmiany obejmą policję, służby bezpieczeństwa narodowego, straż przybrzeżną oraz organy celne.

Jest jednak pewien warunek. Z kamer można korzystać wówczas, gdy przyniesie to korzyść dla danego organu i kiedy ta korzyść jest ważniejsza niż prawo jednostki do niebycia filmowanym. Decyzja w tej sprawie zależy od poszczególnych organów, w tym od sądu.

Władze będą musiały udokumentować swoją decyzję, a Urząd Nadzoru Danych ma sprawować pieczę nad przebiegiem monitorowania. Będzie też uprawniony do wymierzania kar w przypadku tych organów, które nie wykonują oficjalnej dokumentacji.

Za nowymi przepisami miały opowiedzieć się wszystkie partie, które zasiadają w parlamencie szwedzkim. Jedynym wyjątkiem była Partia Lewicy (Vänsterpartiet).

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka policja zyskuje prawo do monitoringu bez pokazywania zezwolenia.

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.