Szwedzka policja zyskuje prawo do monitoringu bez pokazywania zezwolenia.

Począwszy od 1 stycznia 2020 roku szwedzka policja będzie mogła korzystać z kamer monitorujących bez wcześniejszego pokazywania zezwolenia. Przepisy obejmą też organy sądowe.

Zgodnie z decyzją parlamentarzystów, kilka ze szwedzkich organów będzie mogło korzystać z kamer i rejestratorów do monitoringu CCTV bez okazywania pozwolenia. Wcześniej zezwalał na to Urząd Nadzoru Danych (Datainspektionen).

Zmiany obejmą policję, służby bezpieczeństwa narodowego, straż przybrzeżną oraz organy celne.

Jest jednak pewien warunek. Z kamer można korzystać wówczas, gdy przyniesie to korzyść dla danego organu i kiedy ta korzyść jest ważniejsza niż prawo jednostki do niebycia filmowanym. Decyzja w tej sprawie zależy od poszczególnych organów, w tym od sądu.

Władze będą musiały udokumentować swoją decyzję, a Urząd Nadzoru Danych ma sprawować pieczę nad przebiegiem monitorowania. Będzie też uprawniony do wymierzania kar w przypadku tych organów, które nie wykonują oficjalnej dokumentacji.

Za nowymi przepisami miały opowiedzieć się wszystkie partie, które zasiadają w parlamencie szwedzkim. Jedynym wyjątkiem była Partia Lewicy (Vänsterpartiet).

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka policja zyskuje prawo do monitoringu bez pokazywania zezwolenia.

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...