Wielki obóz imigrantów w Malmö zostanie zamknięty

Z wielkiego obozu na przedmieściach tego największego na południu Szwecji miasta zostanie usuniętych ponad 200, głównie romskich, imigrantów.

Imigranci mieszkają tam w namiotach, samochodach kempingowych, własnoręcznie zbudowanych chatkach oraz zwykłych autach. Obóz na terenie przemysłowym istnieje już od kilku miesięcy i wywołuje coraz większą publiczną dyskusję.

Komitet zajmujący się środowiskiem w mieście Malmö, we wtorek oświadczył, że obóz musi zostać zlikwidowany, teren posprzątany, a mieszkańcy musza się wynieść przed 1 listopada lub zostaną stamtąd usunięci przez policję.

Jeanette Silow, przewodnicząca komitetu, powiedziała w szwedzkich mediach, że decyzja taka została podjęta, aby jak się wyraziła, rozwiązać trudną sytuację okolicznych mieszkańców.

Lokalne władze zapewniły, jednocześnie, że przygotują 40 miejsc na zimę, dla osób w najgorszej sytuacji.

Podczas zebrania polityków obradujących w tej sprawie, pod budynkiem zebrało się około 50 mieszkańców obozu, protestujących przeciwko jego likwidacji.

“Dla nas ten obóz, to wszystko, co mamy. To jest nasz dom, tutaj mieszkamy i żyjemy,” powiedziałą agencji TT, Sonia Dumitru.

Jednocześnie Johanna Nilsson, rzeczniczka prasowa Nätverket romers rättigheter, organizacji broniącej praw Romów w Szwecji, bardzo skrytykowała pomysł zamknięcia obozu.

“Podjęcie takiej decyzji bez zaoferowania tym ludziom miejsca na przeniesienie się (…) jasno pokazuje, że nikt nie jest zainteresowany znalezieniem długoterminowego rozwiązania – ani dla tych ludzi, ani dla całego miasta.”

Zgodnie ze Szwedzkim prawem zarówno lokalni mieszkańcy, jak i przyjezdni, mają prawo przechodzić i obozować praktycznie na każdym wolnym terenie, oprócz miejsc publicznych przylegających do terenu zamieszkanego lub prywatnych ogrodów.

Przypadek obozu w Malmö jest wyjątkowy, gdyż początkowo właściciele terenu tolerowali pobyt imigrantów w tym miejscu, a dopiero po 6 miesiącach złożyli doniesienie do policji o bezprawnym zajęciu terenu. W obozie przebywają głównie Romowie z Rumunii i Bułgarii.

Szwedzki rząd publicznie ogłosił, że zajmie się uregulowaniem prawa dotyczącego eksmisji.

Niektóre szwedzkie gminy, dokonywały już eksmisji grup Romów z terenów publicznych, jeden taki przypadek miał nawet miejsce w Sztokholmie.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy...