Wielkanoc to czas bogaty w tradycje i zwyczaje, jednak w Szwecji obchody tego święta przechodzą przez znaczące transformacje. Od historycznego zakazu rozrywek w Wielki Piątek po ewolucję związaną z zajączkami wielkanocnymi, oto pięć aspektów wielkanocnych tradycji, które mogą Cię zaskoczyć.
1. Historyczny zakaz rozrywek w Wielki Piątek
W Szwecji, aż do końca lat 60., Wielki Piątek był dniem, w którym wszelka rozrywka była zakazana. Ustawowy zakaz obejmował zamknięcie kin, sal tanecznych, sklepów, czy restauracji, podkreślając ponury charakter tego dnia. „Ludzie chodzili do kościoła kilka razy podczas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, otrzymując jasne wytyczne dotyczące tego, co mogą, a czego nie mogą robić,” mówi Tommy Kuusela, archiwista w Instytucie Języka i Folkloru.
2. Obsesja na punkcie czarownic
Urocze małe wielkanocne dziewczynki z okrągłymi, pomalowanymi na czerwono policzkami żebrzące o słodycze. Być może to właśnie większość z nas myśli, gdy słyszy dziś słowo „zajączek wielkanocny”. Ale tło jest poważniejsze. W przeszłości wierzono, że siły zła były szczególnie aktywne w czasie, gdy Jezus umierał. Uważano, że czarownice udawały się do Blåkulla, aby odnowić swoje umowy z diabłem.
„Szwecja wyróżnia się obsesją na punkcie czarownic. „Koszyczek wielkanocny to szwedzkie określenie czarownicy, którego używano w zachodniej Szwecji od XVII wieku. Fakt, że zajączki wielkanocne zaczęły być kojarzone przede wszystkim z przebranymi dziećmi, które chcą słodyczy, jest prawdopodobnie wynikiem połączenia sekularyzacji, mniej poważnego spojrzenia na Wielkanoc i szkolnictwa. Znaczna część społeczeństwa zmieniła się, gdy Szwedzi zaczęli się przemieszczać i stali się bardziej oddaleni od własnego kościoła. Wielkanoc jest największym weekendem w roku chrześcijańskim, ale dla przeciętnego człowieka niekoniecznie ma już takie samo znaczenie.” – mówi Tommy Kuusela.
Archiwista twierdzi również, że coraz wyraźniej widać, że tradycja wozów wielkanocnych nie jest już tak silna jak 30 lat temu. Zainteresowanie proszenia dzieci o słodycze podczas Wielkanocy jest mniejsze. „Jedną z teorii jest to, że wiele dzieci uważa Halloween za bardziej zabawne i świąteczne. Zajączki wielkanocne odchodzą do lamusa.”
3. Jajka Wielkanocne: Nie zawsze tak oczywiste
Chociaż jajka są dzisiaj nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych, ich obecność na stole nie była tak oczywista we wszystkich regionach Szwecji. „Na południu było więcej jajek na Wielkanoc w dawnych czasach, ponieważ jajka pojawiły się tam wcześniej niż na północy. Przyczyniło się to do różnic w świętowaniu Wielkanocy w północnych częściach Szwecji w porównaniu z południem. Na północy było zbyt wcześnie, by dostać wiele jajek o tej porze roku”
4. Ogniska Wielkanocne: Tradycja zachodniej Szwecji
Ogniska wielkanocne, mające na celu odstraszenie złych mocy, są tradycją głównie zachodniej Szwecji. Chociaż nie są już tak powszechne jak kiedyś, wciąż odbywają się głównie w Bohuslän, Halland i okolicach Göteborga.
5. Zbieranie jajek: Tradycja nie tylko Skandynawska
Zbieranie jajek, zabawa, która odbywa się w wielu częściach Europy, jest również szwedzką tradycją, szczególnie w Österlen. „Äggapickningen” to rywalizacja, podczas której uczestnicy starają się zachować nienaruszone własne jajka, stukając lub dziobiąc nimi w jajka przeciwników.
Wyzwanie czasu: Zmierzch zajączków Wielkanocnych
Tradycja zajączków wielkanocnych, symbolizujących dzieci przebrane za czarownice, zbierające słodycze, doświadcza zmian. Zainteresowanie tą tradycją maleje, a Halloween zdaje się być bardziej atrakcyjne dla młodszych pokoleń. „Zajączki wielkanocne odchodzą do lamusa,” mówi Kuusela, odzwierciedlając zmieniające się preferencje i zwyczaje społeczne.
Transformacja obchodów Wielkanocy w Szwecji jest świadectwem ewolucji tradycji i adaptacji do zmieniających się czasów. Od surowych zakazów po sekularyzację i komercjalizację, święta te kontynuują swoje bogate dziedzictwo, jednocześnie otwierając się na nowe interpretacje i zwyczaje.
- Jak podróżować taniej w momencie słabej korony szwedzkiej?
- 70-latek ukarany dopłatą podatkową za nieprawidłowe informacje
- Szwedzka Agencja Podatkowa odmawia odliczenia kosztów weterynaryjnych labradora
- Fałszywe adresy w Szwecji: problem rosnący wraz z kryzysem mieszkaniowym
- Kobieta zarobiła 570 000 SEK na OnlyFans – teraz musi zapłacić podatek