Home WiadomościSzwecja Wichury na morzu i wietrzne dni na lądzie: SMHI ostrzega przed silnymi wiatrami

Wichury na morzu i wietrzne dni na lądzie: SMHI ostrzega przed silnymi wiatrami

Silne wiatry trwają nad Szwecją, a SMHI wydało ostrzeżenia przed wichurami na Morzu Bałtyckim oraz silnymi porywami wzdłuż wybrzeża Bohuslän. W środę i czwartek żółte ostrzeżenia dotyczą jeziora Vänern, Skagerrak, Kattegat i prawie całego Morza Bałtyckiego, z wyjątkiem kilku obszarów.

Właściciele łodzi rekreacyjnych powinni zachować szczególną ostrożność w nadchodzących dniach. „Wiatr zacznie słabnąć jutro i uspokoi się pod koniec weekendu”, zapewnia Stina Karlsson, meteorolog z SMHI.

Jednak nie tylko obszary przybrzeżne doświadczają silnych wiatrów. „Jest jesień, więc jest wietrznie, zwłaszcza w południowej Szwecji. W Bohuslän wiatr osiąga siłę wichury”, dodaje Karlsson.

SMHI ostrzega również przed opadami śniegu w Norrbotten, które mają trwać do czwartku. Deszczowy weekend czeka prawie całą Szwecję. „W piątek kolejny obszar niskiego ciśnienia przyniesie deszcz od zachodu. Przesunie się on nad zachodnim wybrzeżem, a następnie na północny wschód przez cały kraj. W piątek wieczorem dotrze do Norrland, gdzie deszcz zamieni się w śnieg”, przewiduje Karlsson.

Przeczytaj również