Według głównego scenariusza Agencji Migracyjnej w tym roku około 15 000 osób z Ukrainy będzie szukać ochrony w Szwecji. Jeśli dojdzie do eskalacji wojny, prognoza zmienia się diametralnie.
Agencja Migracyjna pracuje obecnie nad trzema różnymi scenariuszami, aby przewidzieć przepływ uchodźców z Ukrainy do Szwecji. Główny scenariusz opiera się na założeniu, że rozwój sytuacji będzie przebiegał tak jak ostatnio. „Jest to obecnie dość stabilny rozwój. Jesienią do Szwecji przybywało od 250 do 300 osób tygodniowo. Założyliśmy, że w 2023 roku będzie to średnio 300 osób tygodniowo. Prognozujemy, że trend pozostanie stabilny, ale eskalacji nie da się oczywiście przewidzieć.” – stwierdziła w wywiadzie dla Dagens Nyheter Annika Gottberg, dyrektor ds. planowania w Agencji Migracyjnej.
Istnieje również inny scenariusz, w którym około 8000 osób może być brane pod uwagę, jeśli sytuacja się uspokoi i poprawią się warunki życia na Ukrainie. Można zauważyć, że liczba wniosków o ochronę tymczasową nie wzrosła teraz w miesiącach zimowych. „Istniały obawy, że wraz z nadejściem zimy warunki na Ukrainie mogą stać się bardzo trudne i że wtedy nastąpi zwiększony napływ. Ale nie zauważyliśmy takiej tendencji.” – powiedziała Annika Gottberg.
Agencja Migracyjna, przygotowując swoje kolejne prognozy, korzystając zarówno z metod jakościowych, jak i ilościowych. „Wiele z nich polega na analizie środowiska. Patrzymy na wydarzenia wojenne, ale także na to, jak uchodźcy i osoby potrzebujące ochrony poruszają się po Europie. Części ilościowe to głównie analizy czasowe, w których regularnie śledzimy te same zmienne w czasie, żeby znaleźć trendy.” – wyjaśnia Annika Gottberg, podkreślając, że głównym czynnikiem niepewności w tym kontekście jest właśnie rozwój sytuacji wojennej.
Nie wiadomo, jak polityka migracyjna innych krajów wpływa na napływ uchodźców do Szwecji. Annika Gottberg zauważa jednak, że w drugiej połowie 2022 roku do Szwecji zgłosiło się mniej osób niż do Finlandii i Norwegii. W zeszłym roku około 50 600 osób ubiegało się o ochronę w Szwecji na mocy dyrektywy w sprawie masowego uchodźstwa. Około 32 600 z nich było dorosłych w momencie składania wniosku, a prawie 70% dorosłych wnioskodawców stanowiły kobiety.
Jednak nie wszyscy z nich zdecydowali się na pozostanie w Szwecji. Od marca 2022 roku do stycznia tego roku 8 700 osób opuściło Szwecję. „Wówczas dobrowolnie zdecydowali się na powrót lub przynajmniej opuszczenie Szwecji. Około 3 300 osób powiedziało nam, że wróci na Ukrainę. Ale nawet jeśli powiedziałeś, że wrócisz na Ukrainę, to po drodze mogą się zdarzyć różne rzeczy.” – dodaje Annika Gottberg.
W Szwecji mieszka obecnie 41 200 Ukraińców. Szacuje się, że około 10 000 osób, które otrzymały tymczasową ochronę, opuści Szwecję w 2023 roku.