Obchody 50-lecia panowania króla Karola XVI Gustawa na tronie trwały przez cały rok, ale ich kulminacja nastąpi w ten weekend. Najważniejsze wydarzenia obejmują rocznicową kolację z udziałem głów państw w piątek oraz procesję konną i powozową przez centrum Sztokholmu w sobotę. Oto, co wydarzy się w najbliższych dniach.
Karol Gustaw, który wstąpił na tron Szwecji dokładnie 15 września 1973 roku, obchodzi w tym roku pięć dekad jako król i głowa państwa. Jego panowanie, trwające już 50 lat, uczyniło go najdłużej panującym szwedzkim monarchą w historii.
Uroczystości związane z tą ważną rocznicą rozpoczęły się już 1 stycznia, kiedy to publiczności zaprezentowano nowy portret króla. Zdjęcie to zostało wykonane w imponującej Sali Stanu w Pałacu Sztokholmskim, gdzie niegdyś odbyła się ceremonia akcesji młodego monarchy.
Wtedy to król ogłosił swoje motto: “Dla Szwecji – na czas”. W ciągu ostatnich miesięcy król Karol Gustaw wraz z królową Sywia odwiedzili wszystkie 21 regionów kraju. Ponadto uczcili 500. rocznicę wstąpienia na tron Gustawa Wazy, która miała miejsce 6 czerwca 1523 r. w Strängnäs.
Obchody z okazji 77. urodzin króla Szwecji, Karola Gustawa, nabierają tempa. W najbliższą środę oraz czwartek w pałacu królewskim zaplanowano uroczyste przyjęcie, podczas którego król będzie mógł osobiście przyjąć życzenia oraz prezenty od różnych organizacji i dyplomatów.
Co więcej, wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość zapoznania się z listami gratulacyjnymi skierowanymi do monarchy. Szczególnym momentem będzie środa, o godzinie 16:30, kiedy to Riksdag i rząd Szwecji wręczą królowi oficjalny prezent z okazji jego urodzin.
W nadchodzący piątek Szwecja będzie świętować w pełnym rozmachu. Tego dnia przypada rocznica wstąpienia króla Karola Gustawa na tron, co skłoniło Riksdag do ustanowienia tymczasowego dnia flagi państwowej.
Uroczystości rozpoczną się rano nabożeństwem dziękczynnym Te Deum w kościele pałacowym. O godzinie 12:00 sztokholmski pułk amfibii odda salut ze Skeppsholmen, honorując tym samym monarchę. Dzień będzie pełen ceremoniału, a jednym z głównych punktów programu będzie udział króla Karola Gustawa oraz księcia Karola Filipa w tradycyjnej zmianie warty na dziedzińcu zewnętrznym pałacu.
Piątkowy wieczór upłynie pod znakiem ważnych wydarzeń w Szwecji. Król Karol Gustaw zwróci się do narodu za pośrednictwem telewizyjnego przemówienia, które poprzedzi jubileuszową kolację w reprezentacyjnej Sali Stanu Pałacu Królewskiego.
Na uroczysty weekend zaproszono wszystkie nordyckie głowy państw. Wśród gości znajdą się duńskie i norweskie pary królewskie, prezydenci Finlandii i Islandii oraz następcy tronu z Norwegii i Danii. Nie zabraknie również królowej Anne-Marie, kuzynki szwedzkiego monarchy.
Ze strony Szwecji w uroczystościach uczestniczyć będą najwyżsi przedstawiciele państwa, w tym prezydent, premier oraz ministrowie. Jubileuszowy bankiet zgromadzi również liderów partii politycznych, a także przedstawicieli instytucji publicznych, sił zbrojnych, świata nauki, biznesu, kultury oraz mediów.
W sobotę centrum Sztokholmu stanie się areną spektakularnych obchodów 50. urodzin króla Karola Gustawa. Główną atrakcją dnia będzie konny przejazd króla i królowej przez serce miasta.
W paradzie uczestniczyć będzie ponad 3000 żołnierzy i marynarzy, a królewski powóz eskortowany będzie przez gwardię królewską. Orszak wyruszy punktualnie o 14:30 ze Slottsbacken, przemierzając główne ulice stolicy, by ostatecznie dotrzeć do Nybrokajen.
Następnie królewska para przesiądzie się do samochodu, który zawiezie ich do Skeppsholmen. Tam wsiądą na pokład królewskiego statku Vasaorden, którym powrócą do pałacu w Drottningholm. Dzień pełen uroczystości zakończy się koncertem na Norrbro, zorganizowanym przez władze Sztokholmu, stanowiącym hołd dla monarchy.
- Nowe zasady dla właścicieli paneli słonecznych w Szwecji – koszty mogą wzrosnąć
- Coraz więcej osób w Szwecji traci prawo jazdy z nieoczekiwanych powodów
- Plantagen w kryzysie: Zamknięcia sklepów i upadłość fińskiego oddziału
- Wirus Marburg uznany za chorobę społecznie niebezpieczną w Szwecji
- Wirus Marburg: Jak się rozprzestrzenia i jakie niesie zagrożenia?