Korona szwedzka, która ostatnio znajdowała się na rekordowo niskich poziomach, przeżywa istotne umocnienie w stosunku do euro i dolara. Zjawisko to może mieć pozytywny wpływ na inflację, co jest dobrym zwiastunem dla szwedzkich gospodarstw domowych.
W ciągu ostatniego tygodnia korona szwedzka znacznie zyskała na wartości w stosunku do głównych walut światowych. W piątek po południu kurs euro do korony wynosił 11,53, a dolar amerykański był wyceniany na 10,87 korony. Jest to wzrost o około 45 öre w porównaniu do wcześniejszych notowań.
Zdaniem Roberta Bergqvista, starszego ekonomisty w SEB, umocnienie korony jest wynikiem działania Riksbank, szwedzkiego banku centralnego, który postanowił zakupić znaczną ilość koron w stosunku do euro i dolara. „Mają zbyt duże ryzyko w swoich rezerwach walutowych, a to jest próba zmniejszenia tego ryzyka” – komentuje ekspert. Dodał, że sytuacja, w której bank centralny staje się kupującym na rynku walutowym, jest dość niecodzienna.
Obecna sytuacja korzystnie wpływa na gospodarstwa domowe w Szwecji. Niski kurs korony szwedzkiej dotkliwie odczuwają konsumenci, którzy muszą płacić więcej za żywność, odzież czy energię elektryczną. Zmiana tej tendencji mógłby przyczynić się do obniżenia cen i zwiększenia siły nabywczej.
„Silniejsza korona jest ważna dla zmiany sytuacji, a jeśli się utrzyma, oznacza niższą inflację” – zaznacza Bergqvist. Dodaje, że istnieje ryzyko dalszego spadku siły nabywczej, ale prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych przez Riksbank maleje. Wręcz przeciwnie, ekonomista przewiduje, że bank centralny mógłby obniżyć stopy procentowe w przyszłym roku, co byłoby korzystne dla gospodarstw domowych.
Mimo obecnej aprecjacji korony, Bergqvist ostrzega, że waluta ta jest nadal historycznie słaba. Nie wiadomo, jak długo obecna tendencja się utrzyma, a obawy i niepewność dotyczące globalnej i szwedzkiej gospodarki nadal są obecne. „Nadal mamy wiele znaków zapytania i obaw za granicą oraz znaków zapytania dotyczących szwedzkiej gospodarki” – podsumowuje ekspert.
Warto zatem obserwować sytuację na rynku walutowym z nadzieją, że umocnienie korony szwedzkiej będzie trwałe i przyczyni się do poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych w Szwecji.
- Kierowca ze Sztokholmu może zapłacić grzywnę w wysokości 27 000 koron za niezawiadomienie o kolizji z jeleniem
- Wzrost czynszów w Szwecji: wynajem mieszkań staje się coraz droższy
- Reżim Putina grozi Szwedom walczącym za Ukrainę: eskalacja napięć między Rosją a Szwecją
- Rekordowy wzrost zachorowań na odrę w Szwecji: alarmujące dane i środki ostrożności
- Eksplozja w bloku mieszkalnym w Märsta: policja prowadzi dochodzenie