Minister klimatu i środowiska Romina Pourmokhtari i rząd otwierają się na szwedzkie wydobycie uranu, donosi telewizja SVT Nyheter. Według minister środowiska Szwecja potrzebuje więcej uranu do budowy nowych elektrowni jądrowych i umożliwienia Szwecji produkcji energii elektrycznej bez użycia paliw kopalnych.
“Ważne jest, aby wydobywać wszystkie minerały, których potrzebujemy do transformacji klimatycznej, z poszanowaniem przepisów dotyczących ochrony środowiska i wpływu na osoby mieszkające w pobliżu. Szwecja jest do tego dobrze przygotowana”, powiedziała dla telewizji SVT.
Wydobycie uranu zostało zakazane od 2018 r. ze względu na zagrożenia dla środowiska i zdrowia związane z kopalniami.
- Szwecja alarmuje po wzroście wypadków na hulajnogach. Najbardziej dotyczy to młodych
- Naloty u gigantów żywności. Chodzi o szkoły i domy opieki
- UE naciska na Szwecję. Chodzi o kontrole na moście Öresund
- Szwedzki sąd zdecydował. „Statek-cień” Caffa trafi do Ukrainy
- 67 miliardów koron za tańsze paliwo. W Szwecji narasta spór
