Szwecja potrafi zachować w konfliktach zbrojnych pewną neutralność, ale tutejsze Ministerstwo Obrony Narodowej i tak woli dmuchać na zimne. Kraj ten przez lata przygotowywał się na ewentualny wybuch wojny.
W rezultacie na mapie Szwecji wskazać można liczne miejsca, w których ukryte są specjalne schrony i podziemne szpitale.
Na wyspie Södermalm znajduje się szpital Södersjukhuset, założony podczas drugiej wojny światowej jako specjalna klinika ratunkowa dla żołnierzy. Pod nazwą „akutsjukhus” kryją się właśnie szpitale, w których pacjenci mogą zostać przyjęci natychmiast, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a lekarze zawsze będą gotowi do pracy. W czasach drugiej wojny światowej budowa takich obiektów była koniecznością.
Szpital oddano do użytku w 1944 roku. Był wtedy jedną z największych klinik we wszystkich krajach nordyckich. Dziś jego rozmach też robi wrażenie. Siły zbrojne były jednak pewne, że to za mało. Wydrążono więc ogromną przestrzeń skalną, a pod powierzchnią ziemi powstały specjalne tunele.
Powstało podziemne Centrum Medyczne Pogotowia Ratunkowego. Pacjenci mieli być przywożeni pociągiem, statkiem, a nawet helikopterem. Szpital miał przestrzeń 4700 metrów kwadratowych, pomyślany został jako całkowicie samowystarczalny (z własnym dostępem do prądu czy wody).
Szpital łączył się zarówno z Södersjukhuset, jak i dworcem kolejowym. Na dachu kliniki mógł lądować helikopter. W podziemiach wybudowano wszystko: oddział intensywnej terapii, sale operacyjne, specjalistyczne instrumentarium narzędzi lekarskich.
Szpital zaczął działać w 1944 roku – wkrótce potem w Europie zapanował pokój. Przez lata o podziemnej klinice pamiętał mało kto, choć później była też odnawiana (na wypadek ataku nuklearnego lub chemicznego). Powstało tu nawet pierwsze w całej Szwecji centrum odkażania i dezynfekcji.
Do 1994 r. podziemne tunele służyły za magazyn dla głównego szpitala. Później obiekt ponownie poddano renowacji. Obecnie szpital jest przygotowany na przyjęcie 160 pacjentów w czasie wojny oraz 270 w czasie bezpieczeństwa. Alternatywnie może zostać wykorzystany jako schron dla 3000 ludzi.
Umiarkowana Partia Koalicyjna nalega, by obiekt stale był odnawiany – wszystko to na wypadek sytuacji kryzysowej lub nieprzewidywanego konfliktu zbrojnego.
Więcej informacji o podziemnym szpitalu możesz przeczytać TUTAJ (po szwedzku)

You must be logged in to post a comment.