fbpx

Sztokholm: podziemny szpital z czasów wojny

Szwecja potrafi zachować w konfliktach zbrojnych pewną neutralność, ale tutejsze Ministerstwo Obrony Narodowej i tak woli dmuchać na zimne. Kraj ten przez lata przygotowywał się na ewentualny wybuch wojny.

W rezultacie na mapie Szwecji wskazać można liczne miejsca, w których ukryte są specjalne schrony i podziemne szpitale.

Na wyspie Södermalm znajduje się szpital Södersjukhuset, założony podczas drugiej wojny światowej jako specjalna klinika ratunkowa dla żołnierzy. Pod nazwą „akutsjukhus” kryją się właśnie szpitale, w których pacjenci mogą zostać przyjęci natychmiast, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a lekarze zawsze będą gotowi do pracy. W czasach drugiej wojny światowej budowa takich obiektów była koniecznością.

Szpital oddano do użytku w 1944 roku. Był wtedy jedną z największych klinik we wszystkich krajach nordyckich. Dziś jego rozmach też robi wrażenie. Siły zbrojne były jednak pewne, że to za mało. Wydrążono więc ogromną przestrzeń skalną, a pod powierzchnią ziemi powstały specjalne tunele.

Powstało podziemne Centrum Medyczne Pogotowia Ratunkowego. Pacjenci mieli być przywożeni pociągiem, statkiem, a nawet helikopterem. Szpital miał przestrzeń 4700 metrów kwadratowych, pomyślany został jako całkowicie samowystarczalny (z własnym dostępem do prądu czy wody).

Szpital łączył się zarówno z Södersjukhuset, jak i dworcem kolejowym. Na dachu kliniki mógł lądować helikopter. W podziemiach wybudowano wszystko: oddział intensywnej terapii, sale operacyjne, specjalistyczne instrumentarium narzędzi lekarskich.

Szpital zaczął działać w 1944 roku – wkrótce potem w Europie zapanował pokój. Przez lata o podziemnej klinice pamiętał mało kto, choć później była też odnawiana (na wypadek ataku nuklearnego lub chemicznego). Powstało tu nawet pierwsze w całej Szwecji centrum odkażania i dezynfekcji.

Do 1994 r. podziemne tunele służyły za magazyn dla głównego szpitala. Później obiekt ponownie poddano renowacji. Obecnie szpital jest przygotowany na przyjęcie 160 pacjentów w czasie wojny oraz 270 w czasie bezpieczeństwa. Alternatywnie może zostać wykorzystany jako schron dla 3000 ludzi.

Umiarkowana Partia Koalicyjna nalega, by obiekt stale był odnawiany – wszystko to na wypadek sytuacji kryzysowej lub nieprzewidywanego konfliktu zbrojnego.

Więcej informacji o podziemnym szpitalu możesz przeczytać TUTAJ (po szwedzku)
Wybierasz się na wakacje? Znajdź i wynajmij idealny samochód dla siebie w dowolnym miejscu! Sprawdź!


Strona główna Szwecja Sztokholm Sztokholm: podziemny szpital z czasów wojny

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...