fbpx

Sztokholm: podziemny szpital z czasów wojny

Szwecja potrafi zachować w konfliktach zbrojnych pewną neutralność, ale tutejsze Ministerstwo Obrony Narodowej i tak woli dmuchać na zimne. Kraj ten przez lata przygotowywał się na ewentualny wybuch wojny.

W rezultacie na mapie Szwecji wskazać można liczne miejsca, w których ukryte są specjalne schrony i podziemne szpitale.

Na wyspie Södermalm znajduje się szpital Södersjukhuset, założony podczas drugiej wojny światowej jako specjalna klinika ratunkowa dla żołnierzy. Pod nazwą „akutsjukhus” kryją się właśnie szpitale, w których pacjenci mogą zostać przyjęci natychmiast, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a lekarze zawsze będą gotowi do pracy. W czasach drugiej wojny światowej budowa takich obiektów była koniecznością.

Szpital oddano do użytku w 1944 roku. Był wtedy jedną z największych klinik we wszystkich krajach nordyckich. Dziś jego rozmach też robi wrażenie. Siły zbrojne były jednak pewne, że to za mało. Wydrążono więc ogromną przestrzeń skalną, a pod powierzchnią ziemi powstały specjalne tunele.

Powstało podziemne Centrum Medyczne Pogotowia Ratunkowego. Pacjenci mieli być przywożeni pociągiem, statkiem, a nawet helikopterem. Szpital miał przestrzeń 4700 metrów kwadratowych, pomyślany został jako całkowicie samowystarczalny (z własnym dostępem do prądu czy wody).

Szpital łączył się zarówno z Södersjukhuset, jak i dworcem kolejowym. Na dachu kliniki mógł lądować helikopter. W podziemiach wybudowano wszystko: oddział intensywnej terapii, sale operacyjne, specjalistyczne instrumentarium narzędzi lekarskich.

Szpital zaczął działać w 1944 roku – wkrótce potem w Europie zapanował pokój. Przez lata o podziemnej klinice pamiętał mało kto, choć później była też odnawiana (na wypadek ataku nuklearnego lub chemicznego). Powstało tu nawet pierwsze w całej Szwecji centrum odkażania i dezynfekcji.

Do 1994 r. podziemne tunele służyły za magazyn dla głównego szpitala. Później obiekt ponownie poddano renowacji. Obecnie szpital jest przygotowany na przyjęcie 160 pacjentów w czasie wojny oraz 270 w czasie bezpieczeństwa. Alternatywnie może zostać wykorzystany jako schron dla 3000 ludzi.

Umiarkowana Partia Koalicyjna nalega, by obiekt stale był odnawiany – wszystko to na wypadek sytuacji kryzysowej lub nieprzewidywanego konfliktu zbrojnego.

Więcej informacji o podziemnym szpitalu możesz przeczytać TUTAJ (po szwedzku)
Wybierasz się na wakacje? Znajdź i wynajmij idealny samochód dla siebie w dowolnym miejscu! Sprawdź!


Strona główna Szwecja Sztokholm Sztokholm: podziemny szpital z czasów wojny

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...