fbpx

Student inżynierii opracował system nawierzchni grzewczych, powodujący topnienie śniegu na drogach.

Niedawne badanie, przeprowadzone przez Uniwersytet Technologiczny Chalmers, ma sugerować, że instalacje podziemne powodujące topnienie śniegu zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się w warunkach zimowych.

W uniwersyteckim badaniu porównano ze sobą statystyki systemowe z dwudziestu największych miast. Wyniki opublikowano na łamach gazety “Göteborgs Posten”.

Okazało się, że w przypadku gruntu ogrzewanego przez specjalne instalacje ryzyko wypadku lub poślizgnięcia jest o 80% mniejsze niż w przypadku gruntowych nieocieplonych.

Urząd transportowy (Trafikverket), złożył wniosek mający na celu dofinansowanie projektu instalacyjnego. Przedstawiciele organizacji chcą, by inwestycje przeznaczone na ogrzewanie ulic uległy stanowczemu zwiększeniu.

Na początku ubiegłego roku uniwersytet technologiczny opublikował artykuł na temat hydraulicznych nawierzchni grzewczych, HHP. Zostały one opracowane przez studenta inżynierii, który realizował swoją pracę doktorską.

System HHP składa się ze specjalnych, wbudowanych w drogę rur i polega na przesyłaniu ciepła wzdłuż jezdni. Istotną rolę w wydajności układu HHP odgrywają właściwości termiczne materiałów drogowych.

Nawierzchnie przygotowane zostały przez Raheba Mirzanamadiego w ramach pracy zatytułowanej “Właściwości termiczne betonów asfaltowych i symulacji numerycznych”.Strona główna Wiadomości Szwecja Student inżynierii opracował system nawierzchni grzewczych, powodujący topnienie śniegu na drogach.

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Koronawirus w Szwecji – RAPORT

Szwedzka służba zdrowia bije na alarm: w niektórych regionach kraju znów rośnie liczba infekcji koronawirusowych. W minionym tygodniu w aglomeracji sztokholmskiej aż...