W świetle ostatnich wydarzeń politycznych w Polsce, skandynawskie media szeroko komentują wybór Donalda Tuska na stanowisko premiera Polski. Po ośmiu latach rządów partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Tusk, były premier Polski i prezydent UE, otrzymał większość głosów w Zgromadzeniu Narodowym, kończąc tym samym okres nacjonalistycznych i antyunijnych rządów.
Norweskie Radio Hagalund podkreśla, że Tusk, z poparciem większości partii, otrzymał 248 głosów, podczas gdy dotychczasowy premier Mateusz Morawiecki z PiS – 201. W swoim przemówieniu w Zgromadzeniu Narodowym Tusk ma przedstawić plany nowego rządu.
Szwedzki portal news55 zwraca uwagę na zmianę kierunku politycznego Polski. Wybór Tuska, który był premierem w latach 2007-2014 i przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014-2019, otwiera możliwość poważnej zmiany rządu w Polsce. Opozycja i duża grupa partii zjednoczonych pod wspólnym przywództwem Tuska mają większość w parlamencie.
Norweski portal Dagasvisen również podkreśla, że zwycięstwo Tuska kończy osiem lat rządów PiS, a Polska może mieć nadzieję na lepsze relacje z UE. W ciągu ośmiu lat rządów PiS dziesiątki miliardów euro, które Polska powinna otrzymać od UE, zostały zamrożone z powodu nieporozumień między UE a Polską.
Duński avisendanmark zauważa, że wybór Tuska na nowego szefa rządu otwiera drogę do znacznie bardziej przyjaznego UE kursu w Polsce. Większość w polskim parlamencie wskazała Tuska jako nowego premiera i poprosiła go o utworzenie rządu.
Norweska telewizja TV2 opisuje wybór Tuska jako „zerwanie” z prawicowym i populistycznym kierunkiem, w którym podążało wiele krajów w Europie. Polska powraca na liberalną, proeuropejską linię.
Szwedzka telewizja SVT podkreśla, że Tusk prowadził kampanię na rzecz naprawy stosunków Polski z UE, która skrytykowała poprzedni rząd za nieprzestrzeganie praworządności. Jedną z konsekwencji tego było wstrzymanie miliardów euro zamrożonej pomocy UE.
Szwedzki dziennik Aftonbladet i Norweski portal abcnyheter również odnotowują, że wybór Tuska na nowego premiera Polski jest znaczącym zwrotem w polityce kraju, który może mieć dalekosiężne konsekwencje dla relacji Polski z Unią Europejską i jej wewnętrznej polityki.
Wszystkie te źródła wskazują na to, że wybór Tuska może oznaczać nowy rozdział w historii Polski, z potencjalnym zbliżeniem do Unii Europejskiej i odejściem od polityki prowadzonej przez PiS w ostatnich latach.