fbpx

Skąd pochodzą imigranci przebywający w Szwecji?

Nowe dane przekazane przez Statistics Sweden zaskakują. Najwięcej osób, które w 2019 roku przeniosły się do Szwecji… już się tu urodziło, a potem wyjechało za granicę.

Najwięcej imigrantów, którzy sprowadzili się do Szwecji w okresie od stycznia do czerwca 2019, to osoby urodzone na terenie tego kraju, prawdopodobnie wracające do dawnego domu. Termin „imigracja” nabiera tu zupełnie nowego znaczenia.

W podanym okresie rodowici Szwedzi stanowili 10 proc. wszystkich osób migrujących, które rozpoczęły nowe życie na terenie Szwecji. Mówimy tu o 5753 osobach.

Dane przekazał urząd statystyczny, Statistics Sweden. W ubiegłym roku w ciągu pierwszych dwóch kwartałów do Szwecji powróciło o 325 mieszkańców więcej.

Od stycznia do czerwca 2019 jako mieszkańców Szwecji zarejestrowano łącznie 55 222 osoby. Można tu mówić o najniższym odnotowanym poziomie imigracji od 2013 roku. Emigracja również odbywa się na mniejszą skalę, a w stosunku z rokiem ubiegłym zanotowała 15-procentowy spadek.

W pierwszym półroczu 2019 swój kraj opuściło 6890 Szwedów.

Od 2014 roku imigranci napływający do Szwecji to przede wszystkim Syryjczycy. W 2019 naród ten spadł na miejsce trzecie statystycznego notowania. Do kraju przybyło, jak dotąd, 3511 Syryjczyków, o 57 proc. mniej niż rok temu, w podobnym okresie.

Drugą co do wielkości grupą imigrancką są w Szwecji Afgańczycy i jest to też grupa najszybciej pnąca się do góry na liście Statistics Sweden. 4508 osób z Afganistanu przeniosło się do Szwecji w 2019 roku.

Prawie dwie trzecie osób, które przeprowadziły się do Szwecji w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, pochodzi z krajów innych niż skandynawskie, a także spoza obszaru UE i EOG. Mówimy tu o 35 312 osobach (to o ~4600 mniej niż rok temu). Większość ludzi z tej grupy zamieszkała w Szwecji, by być blisko swojej rodziny.

O 14 proc. wzrosła liczba imigrantów, którzy sprowadzili się do Szwecji, aby rozpocząć tu pracę.

Przeprowadziło się też do Szwecji 1591 Polaków.

Obecnie stolica Szwecji liczy 968 455 mieszkańców. Od początku roku miasto to przyjęło najwięcej imigrantów w całym kraju (7916), ale pożegnało też najwięcej osób emigrujących (3804).

W Szwecji mieszka w sumie 10 281 189 ludzi – takie dane znane były pod koniec czerwca. To o ponad 51 tys. osób więcej niż zanotowano w styczniu.

Strona główna Wiadomości Szwecja Skąd pochodzą imigranci przebywający w Szwecji?

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...