W związku z coraz ostrzejszymi restrykcjami granicznymi nałożonymi przez władze Finlandii, wielu rosyjskich właścicieli domków letniskowych musiało zdecydować się na okrężną trasę do swoich posiadłości w Finlandii. Jak donosi gazeta Helsingin Sanomat, mieszkańcy Moskwy, którzy podróżują na swoje działki na południowym pojezierzu kraju, pokonują teraz trasy długości nawet 3500 km.
Maksim i Olga, małżeństwo pięćdziesięciolatków, którzy od lat 90. ubiegłego wieku odwiedzają dwój dom w Finlandii, mówią, że obecnie ich podróż z Moskwy do rejonu Savonlinna w południowo-wschodniej Finlandii jest prawdziwym wyzwaniem. Ta trasa, która wynosi ponad 3300 km, zajmuje im teraz sześć dni. „Nie moglibyśmy sobie wyobrazić życia bez Finlandii. To tutaj jest nasz drugi dom” – mówią Maksim i Olga. Jednocześnie są zdania, że obecne zasady narzucone przez fińskie władze są „niesprawiedliwe i dotykają wszystkich Rosjan”.
Od początku lata, kryteria wjazdu, a także tranzytu przez Finlandię dla obywateli Rosji, stały się znacznie bardziej rygorystyczne. Na granicy fińskiej, Rosjanie muszą teraz udowodnić „ważny powód” wizyty, w tym między innymi konieczność osobistego stawiennictwa przy załatwianiu spraw związanych z zarządzaniem lub utrzymaniem nieruchomości.
Do niedawna samo posiadanie nieruchomości na terenie Finlandii wystarczało jako „przepustka”. Od lipca jednak, to już nie jest wystarczające. Mimo to, jak informuje Helsingin Sanomat, jeżeli Rosjanie posiadają ważną wizę, mogą się dostać do Finlandii, jak również do innych krajów strefy Schengen, przez północną Norwegię, dzięki czemu omijają fińskie restrykcje.
Rosjanie zdecydowali się na wysłanie petycji do prezydenta Finlandii, Sauliego Niinisto, w której apelują o złagodzenie restrykcji granicznych. Petycję podpisało już kilkaset osób.
Finlandia zaostrzyła politykę wizową wobec Rosjan już jesienią ubiegłego roku, idąc za ciosem krajów bałtyckich i Polski. Władze, powołując się na szkody w stosunkach międzynarodowych, znacząco ograniczyły wjazd lub tranzyt przez Finlandię dla Rosjan na podstawie typowej wizy turystycznej. Ta decyzja przewidywała jednak wiele wyjątków – między innymi powody rodzinne, edukacyjne, a także kwestie związane z pracą lub posiadaniem nieruchomości.
- Rząd Szwecji łagodzi przepisy dotyczące ochrony linii brzegowej
- Aresztowanie w Västmanland: zarzuty znęcania się nad niemowlęciem
- Szwedzka Służba Więzienna przygotowuje osiem zakładów do przyjęcia nieletnich przestępców
- Semaglutyd (Ozempic) a ryzyko rozwoju NAION – nowe badania i stanowisko EMA
- Norwegowie masowo kupują szwedzką żywność, ignorując ostrzeżenia