fbpx

Rekordowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych tego lata może być wielką szansą dla osób z zagranicy

W Szwecji pojawiło się więcej ofert pracy sezonowej niż kiedykolwiek wcześniej.

Pomiędzy grudniem a kwietniem na stronie Arbetsförmedlingen (Krajowej Agencji Pracy) pojawiło się 105,000 ofert pracy sezonowej w całej Szwecji. To nowy rekord, w zeszłym roku było to 98,500.

W samym kwietniu na stronie dodano 16,485 nowych ofert pracy w sezonie letnim.

Według analityka z Arbetsförmedlingen Johana Eklöfa rekordowa ilość ofert jest częściowo wywołana problemami ze znalezieniem na rynku pracy osób z odpowiednim do danej pracy kwalifikacjami. Kolejnym wytłumaczeniem jest boom ekonomiczny panujący w Szwecji, który to oznacza, że poziom bezrobocia jest relatywnie niski.

„Rekordowo liczba osób jest zatrudniona w Szwecji, co oznacza, że również rekordowa będzie liczba osób, które otrzymają letni urlop,” wyjaśnia analityk.

Osoby pracujące w Szwecji na etacie mają zagwarantowane 4 tygodnie ciągłego urlopu w okresie czerwiec-sierpień. Oznacza to, że w szczycie letniego sezonu jest duże zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych.

Najwięcej jest ofert z sektora opieki zdrowotnej i pracowników socjalnych, ale poszukiwani są także sprzedawcy, osoby sprzątające, pracownicy restauracji, magazynierzy oraz kierowcy ciężarówek.
W wielu pracach wymagana jest znajomość szwedzkiego, ale są też takie, gdzie przyjmowani są pracownicy zagraniczni oraz osoby niedawno przybyłe do Szwecji.

„Rynek pracy to w dużej mierze sprawa kontaktów, jeśli starasz się o stałą pracą to masz wielu konkurentów, jednak podczas lata łatwiej jest zacząć pracę i udowodnić swoją przydatność,” powiedział Eklöf.Strona główna Wiadomości Szwecja Rekordowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych tego lata może być wielką szansą dla...

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...