Firmy zajmujące się energią słoneczną wierzą w świetlaną przyszłość. Liczba wniosków o budowę nowych farm farmy fotowoltaiczne jest rekordowo wysoka, pomimo sprzeciwu z wielu stron.
Magazyn ATL zbadał zainteresowanie farmami fotowoltaicznymi. W tym roku do połowy października do zarządów okręgów wpłynęło 308 wniosków. Liczba projektów jest prawie dwukrotnie większa niż w całym ubiegłym roku.
Firmy zajmujące się fotowoltaiką kontynuują realizację swoich projektów, pomimo niepewności prawnej i sprzeciwu różnych podmiotów.
Szwedzka Rada Rolnictwa chce, żeby zrewidowano prawo dotyczące wykorzystania gruntów rolnych pod budowę farm fotowoltaicznych. Podobnie jak Szwedzka Agencja Ochrony Ludności (MSB), agencja określiła ogniwa słoneczne jako zagrożenie dla zachowania szwedzkiego rolnictwa.
W tym samym czasie Sąd Ziemski i Środowiskowy pracuje nad dwoma sprawami dotyczącymi instalacji fotowoltaicznych. Orzeczenia te mogą być wskazówką, czy grunty rolne powinny być wykorzystywane pod nowe instalacje.
W oczekiwaniu na wyniki, kilka władz mówi „nie” poszczególnym projektom. Zarząd okręgu Skania wstrzymał budowę farmy fotowoltaicznej w Svedberga na północ od Helsingborga, który byłby największym w Szwecji z roczną produkcją prawie 170 gigawatogodzin. Sprawa została zaskarżona i jest rozpatrywana przez Sąd Ziemski i Środowiskowy.
- Zmiany w ruchu drogowym niezbędne dla dwóch milionów mieszkańców w Szwecji
- Nowe prawo – policja będzie mogła fotografować oczy kierowców w celu wykrycia narkotyków
- Dlaczego używane samochody w Szwecji stają się coraz droższe?
- Nowe zasady dotyczące gotówki w szwedzkich sklepach
- Tydzień ruchu drogowego w Szwecji – Co czeka kierowców?