Reklama ze świętą Łucją wywołała w Internecie wiele kontrowersji

Reklama sieci sklepów Åhléns z dzieckiem o ciemnej skórze i nie do końca jednoznacznej płci przebranym za świętą Łucję spowodowała bardzo ostrą debatę w Internecie.

Zaraz po starcie kampanii w tym tygodniu, rasistowskie i seksistowskie komentarze zaczęły zalewać facebookową stronę sklepów, pytano w nich, dlaczego do reklamy wybrano dziecko o niejasnej płci oraz ciemnym kolorze skóry. Negatywne komentarze szybko spotkały się jednak ze stanowczą reakcją osób broniących wyboru takiego dziecka przez grupę Åhléns.

Hashtag #JagÄrHär (Jestem tutaj) stał się szybko jednym z najpopularniejszych w toczącej się debacie.

„Kiedy się tutaj zjawiliśmy był tu sam hejt,” powiedziała Mina Dennert, która stworzyła ten hashtag i grupę facebookową już wcześniej, właśnie w celu obrony przed takimi atakami nienawiści.

W niedzielę kampania Åhléns otrzymała 200 negatywnych komentarzy, ale zarazem ponad 20,000 polubień.

Pomimo tego, że święta Łucja była młodą katoliczką, która zginęła śmiercią męczeńską w 304 roku w Syrakuzach, to często jest przedstawiana jako stereotypowe wyobrażenie Szwedzkiej kobiety z długimi blond włosami. Nie jest to jednak żadna stała zasada i w ostatnich latach coraz częściej od tego odstępowano.

„Chodzi o rasizm, chodzi o seksizm, chodzi o nienawiść do ludzi,” powiedziała Dennert o nieprzyjaznych komentarzach dodając, że to bardzo dobra okazja do użycia hashtagu #IamHere.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...