fbpx

Reklama ze świętą Łucją wywołała w Internecie wiele kontrowersji

Reklama sieci sklepów Åhléns z dzieckiem o ciemnej skórze i nie do końca jednoznacznej płci przebranym za świętą Łucję spowodowała bardzo ostrą debatę w Internecie.

Zaraz po starcie kampanii w tym tygodniu, rasistowskie i seksistowskie komentarze zaczęły zalewać facebookową stronę sklepów, pytano w nich, dlaczego do reklamy wybrano dziecko o niejasnej płci oraz ciemnym kolorze skóry. Negatywne komentarze szybko spotkały się jednak ze stanowczą reakcją osób broniących wyboru takiego dziecka przez grupę Åhléns.

Hashtag #JagÄrHär (Jestem tutaj) stał się szybko jednym z najpopularniejszych w toczącej się debacie.

„Kiedy się tutaj zjawiliśmy był tu sam hejt,” powiedziała Mina Dennert, która stworzyła ten hashtag i grupę facebookową już wcześniej, właśnie w celu obrony przed takimi atakami nienawiści.

W niedzielę kampania Åhléns otrzymała 200 negatywnych komentarzy, ale zarazem ponad 20,000 polubień.

Pomimo tego, że święta Łucja była młodą katoliczką, która zginęła śmiercią męczeńską w 304 roku w Syrakuzach, to często jest przedstawiana jako stereotypowe wyobrażenie Szwedzkiej kobiety z długimi blond włosami. Nie jest to jednak żadna stała zasada i w ostatnich latach coraz częściej od tego odstępowano.

„Chodzi o rasizm, chodzi o seksizm, chodzi o nienawiść do ludzi,” powiedziała Dennert o nieprzyjaznych komentarzach dodając, że to bardzo dobra okazja do użycia hashtagu #IamHere.

Strona główna Wiadomości Szwecja Reklama ze świętą Łucją wywołała w Internecie wiele kontrowersji

Warto przeczytać

Nowe środki dotyczące koronawirusa zostały wprowadzone w trzech szwedzkich regionach

Trzy nowe regiony w Szwecji - Sztokholm, Västra Götaland i Östergötland - wprowadzają ostrzejsze zalecenia dotyczące koronawirusa w związku ze wzrostem liczby...

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...

Szwecja zbliża się do „punktu krytycznego” wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa

W zeszłym tygodniu liczba nowych cotygodniowych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 70 procent, a epidemia zbliża się do „punktu krytycznego”, powiedział...