fbpx

Raport – Koronawirus w Szwecji – 2274 ofiar Covid-19.

27 kwietnia: na koronawirusa zmarły już w Szwecji 2274 osoby. Łączna liczba osób chorych wzrosła do 18 926. Od początku epidemii na oddziały intensywnej terapii trafiło w sumie 1353 pacjentów.

W poniedziałki liczba nowych przypadków zarażenia i kolejnych zgonów jest niepełna, bo statystyki są opóźnione po weekendzie. Zastępca głównego państwowego epidemiologa, Anders Wallensten, powtarza, że celem Szwecji jest obecnie spłaszczenie krzywej zachorowań i odciążenie służby zdrowia z pracy pod presją. „Dodatkowy cel to ochrona osób szczególnie narażonych na działanie tej groźnej choroby”, dodaje Wallensten.

Epidemiolog apeluje do swoich rodaków, by pozostawali w domach, nawet kiedy przejawiają bardzo łagodne objawy chorobowe. Kontaktów towarzyskich unikać powinna zwłaszcza grupa wiekowa 70+ oraz osoby znajdujące się w grupie ryzyka cięższego przebiegu infekcji.

Johanna Sandwall z Rady ds. Zdrowia i Opieki Społecznej wyjawia, że jednym z największych problemów, z jakimi musi radzić sobie służba zdrowia, jest niedobór odzieży ochronnej – niezbędnej do pracy z chorymi. Na konferencji poświęconej COVID-19 Wallensten został zapytany o tę kwestię. Odpowiedział, że Agencja Zdrowia Publicznego „stale dyskutuje” o zapotrzebowaniu na odzież. Ważnym tematem debat są też surowsze obostrzenia dotyczące epidemii i funkcjonowania ludzi w dobie kryzysu.

Dziennikarka Lilla Aktuellt zapytała Wallenstena o kwestię dystansu społecznego: niektórzy stosują się bowiem do reguły dwóch metrów, a inni stoją od drugiej osoby na odległość równą długości ramienia.

„Nie mamy dokładnych ‘wymiarów’, bo są różne sytuacje i ludzie, koniec końców, stają w różnych odległościach od siebie nawzajem. Ważne, żeby unikać lub odsuwać się od osób, które mogą na nas nakaszleć”, wyjaśnia Wallensten.

Sztokholmscy urzędnicy ds. zdrowia publicznego nakazali pięciu barom i restauracjom zamknięcie swojej działalności ze względu na niestosowanie się do reguł ustalonych przez sanepid. W obiektach nie przestrzegano obostrzeń dotyczących dystansu między klientami. By uniknąć przeludnienia, w lokalach gastronomicznych między stolikami musi być zachowana około dwumetrowa przerwa. Obowiązuje obsługa stołowa. Cztery z pięciu wspomnianych lokali mieściły się w dzielnicy Södermalm.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 18 926

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w poniedziałek, to Region Sztokholm (88), Västra Götaland (43), Västmanland (42), Östergötland (10). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 812 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 131 zgonów. W Szwecji w sumie 550 osób zostało wyleczonych.

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Raport - Koronawirus w Szwecji - 2274 ofiar Covid-19.

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...