Raport – Koronawirus w Szwecji – 2274 ofiar Covid-19.

27 kwietnia: na koronawirusa zmarły już w Szwecji 2274 osoby. Łączna liczba osób chorych wzrosła do 18 926. Od początku epidemii na oddziały intensywnej terapii trafiło w sumie 1353 pacjentów.

W poniedziałki liczba nowych przypadków zarażenia i kolejnych zgonów jest niepełna, bo statystyki są opóźnione po weekendzie. Zastępca głównego państwowego epidemiologa, Anders Wallensten, powtarza, że celem Szwecji jest obecnie spłaszczenie krzywej zachorowań i odciążenie służby zdrowia z pracy pod presją. „Dodatkowy cel to ochrona osób szczególnie narażonych na działanie tej groźnej choroby”, dodaje Wallensten.

Epidemiolog apeluje do swoich rodaków, by pozostawali w domach, nawet kiedy przejawiają bardzo łagodne objawy chorobowe. Kontaktów towarzyskich unikać powinna zwłaszcza grupa wiekowa 70+ oraz osoby znajdujące się w grupie ryzyka cięższego przebiegu infekcji.

Johanna Sandwall z Rady ds. Zdrowia i Opieki Społecznej wyjawia, że jednym z największych problemów, z jakimi musi radzić sobie służba zdrowia, jest niedobór odzieży ochronnej – niezbędnej do pracy z chorymi. Na konferencji poświęconej COVID-19 Wallensten został zapytany o tę kwestię. Odpowiedział, że Agencja Zdrowia Publicznego „stale dyskutuje” o zapotrzebowaniu na odzież. Ważnym tematem debat są też surowsze obostrzenia dotyczące epidemii i funkcjonowania ludzi w dobie kryzysu.

Dziennikarka Lilla Aktuellt zapytała Wallenstena o kwestię dystansu społecznego: niektórzy stosują się bowiem do reguły dwóch metrów, a inni stoją od drugiej osoby na odległość równą długości ramienia.

„Nie mamy dokładnych ‘wymiarów’, bo są różne sytuacje i ludzie, koniec końców, stają w różnych odległościach od siebie nawzajem. Ważne, żeby unikać lub odsuwać się od osób, które mogą na nas nakaszleć”, wyjaśnia Wallensten.

Sztokholmscy urzędnicy ds. zdrowia publicznego nakazali pięciu barom i restauracjom zamknięcie swojej działalności ze względu na niestosowanie się do reguł ustalonych przez sanepid. W obiektach nie przestrzegano obostrzeń dotyczących dystansu między klientami. By uniknąć przeludnienia, w lokalach gastronomicznych między stolikami musi być zachowana około dwumetrowa przerwa. Obowiązuje obsługa stołowa. Cztery z pięciu wspomnianych lokali mieściły się w dzielnicy Södermalm.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 18 926

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w poniedziałek, to Region Sztokholm (88), Västra Götaland (43), Västmanland (42), Östergötland (10). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 812 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 131 zgonów. W Szwecji w sumie 550 osób zostało wyleczonych.

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...