fbpx

Raport – Koronawirus w Szwecji – 2274 ofiar Covid-19.

27 kwietnia: na koronawirusa zmarły już w Szwecji 2274 osoby. Łączna liczba osób chorych wzrosła do 18 926. Od początku epidemii na oddziały intensywnej terapii trafiło w sumie 1353 pacjentów.

W poniedziałki liczba nowych przypadków zarażenia i kolejnych zgonów jest niepełna, bo statystyki są opóźnione po weekendzie. Zastępca głównego państwowego epidemiologa, Anders Wallensten, powtarza, że celem Szwecji jest obecnie spłaszczenie krzywej zachorowań i odciążenie służby zdrowia z pracy pod presją. „Dodatkowy cel to ochrona osób szczególnie narażonych na działanie tej groźnej choroby”, dodaje Wallensten.

Epidemiolog apeluje do swoich rodaków, by pozostawali w domach, nawet kiedy przejawiają bardzo łagodne objawy chorobowe. Kontaktów towarzyskich unikać powinna zwłaszcza grupa wiekowa 70+ oraz osoby znajdujące się w grupie ryzyka cięższego przebiegu infekcji.

Johanna Sandwall z Rady ds. Zdrowia i Opieki Społecznej wyjawia, że jednym z największych problemów, z jakimi musi radzić sobie służba zdrowia, jest niedobór odzieży ochronnej – niezbędnej do pracy z chorymi. Na konferencji poświęconej COVID-19 Wallensten został zapytany o tę kwestię. Odpowiedział, że Agencja Zdrowia Publicznego „stale dyskutuje” o zapotrzebowaniu na odzież. Ważnym tematem debat są też surowsze obostrzenia dotyczące epidemii i funkcjonowania ludzi w dobie kryzysu.

Dziennikarka Lilla Aktuellt zapytała Wallenstena o kwestię dystansu społecznego: niektórzy stosują się bowiem do reguły dwóch metrów, a inni stoją od drugiej osoby na odległość równą długości ramienia.

„Nie mamy dokładnych ‘wymiarów’, bo są różne sytuacje i ludzie, koniec końców, stają w różnych odległościach od siebie nawzajem. Ważne, żeby unikać lub odsuwać się od osób, które mogą na nas nakaszleć”, wyjaśnia Wallensten.

Sztokholmscy urzędnicy ds. zdrowia publicznego nakazali pięciu barom i restauracjom zamknięcie swojej działalności ze względu na niestosowanie się do reguł ustalonych przez sanepid. W obiektach nie przestrzegano obostrzeń dotyczących dystansu między klientami. By uniknąć przeludnienia, w lokalach gastronomicznych między stolikami musi być zachowana około dwumetrowa przerwa. Obowiązuje obsługa stołowa. Cztery z pięciu wspomnianych lokali mieściły się w dzielnicy Södermalm.

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 18 926

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w poniedziałek, to Region Sztokholm (88), Västra Götaland (43), Västmanland (42), Östergötland (10). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 812 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 131 zgonów. W Szwecji w sumie 550 osób zostało wyleczonych.

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Raport - Koronawirus w Szwecji - 2274 ofiar Covid-19.

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...