Ważący 800 kg żubr jest największym dzikim ssakiem lądowym w Europie. Ostatni dziki żubr został zastrzelony w Karpatach w latach 20. ubiegłego wieku – ale ogrodom zoologicznym udało się go przywrócić do życia w kilku częściach Europy.
Obecnie rozpoczyna się studium wykonalności, aby dowiedzieć się, jak żubry pasowałyby do dzisiejszej szwedzkiej przyrody i społeczeństwa – informuje Szwedzkie Towarzystwo Leśne w komunikacie prasowym.
Analiza rozpocznie się tej wiosny i zostanie przeprowadzona z pomocą Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych. W ramach analizy zbadane zostaną skutki – zarówno pozytywne, jak i negatywne – reintrodukcji zwierzęcia do Szwecji.
„Towarzystwo Leśne chce zachęcać do zróżnicowanej gospodarki leśnej i zarządzania szwedzkimi lasami, a duże zwierzęta pasące się, takie jak żubry, mogłyby przyczynić się do zwiększenia różnorodności biologicznej. Teraz chcemy zbadać, czy żubry mogą współistnieć z przyrodą, społeczeństwem i właścicielami gruntów” – powiedział w komunikacie prasowym Harald Nylinder, kierownik obszaru biznesowego dla lasów państwowych Szwedzkiego Towarzystwa Leśnego.
- Szwedzkie media: Narastający konflikt między Polską a Ukrainą – czy Polska zostanie wciągnięta w wojnę?
- Epidemia mykoplazmy w Danii: wzrost zachorowań także w Szwecji
- Duże wzrosty cen przekąsek i produktów mlecznych w Szwecji
- Najwyższe podwyżki czynszów w Szwecji w 2025 roku
- Bezrobocie w Szwecji rośnie, a młodzież najmocniej odczuwa skutki