fbpx

Sondaż na temat marnotrawienia pieniędzy podatników.

Stowarzyszenie Skattebetalarnas förening, działające na rzecz obniżenia podatków, przeprowadziło ogólnopaństwowy sondaż. Jego wyniki zaskakują. Zdaniem Szwedów wydatki na walkę ze zmianami klimatu były największą stratą pieniędzy podatników w 2019 roku.

Organizacja opublikowała wyniki swojego corocznego sondażu na temat marnotrawstwa i rozrzutnego wydawania pieniędzy podatników. Za najbardziej zbędny wydatek uznano nakłady idące na aktywizm ekologiczny i walkę ze zmianami klimatycznymi. W badaniu zaznaczono, że pomimo starań emisja spalin i gazów cieplarnianych w Szwecji dodatkowo wzrosła.

W 2014 r. rząd szwedzki wydał 5,2 miliarda koron na walkę z zagrożeniami środowiskowymi. To około 2,1 mld złotych. Szacuje się, że w 2020 r. wydatki te wzrosną do 12,6 mld SEK (~5 mld PLN).

„Rząd wyda w tym roku dwa razy więcej na politykę klimatyczną, a mimo to emisja spalin nie została zredukowana. Między innymi dlatego w sondażu zdecydowano, że to najgorsza strata pieniędzy szwedzkich podatników”, powiedział Johan Gustafsson, ombudsman współpracujący ze stowarzyszeniem. „Tak duże środki finansowe powinny być inwestowane mądrzej, na coś ważniejszego.”

Na drugim miejscu w ankiecie znalazł się kosztujący ponad milion koron projekt komisji artystycznej. Jego odbiorcami były… insekty.

Pomysłodawcy, Mats Caldeborg i jego żona Katrin Zackrisson Caldeborg, tłumaczyli:

„Nasz projekt odwraca do góry nogami to, jak postrzegany jest świat sztuki. Kierujemy go do dżdżownic, trzmieli, chrząszczy i innych insektów. To one są w tym przypadku odbiorcami naszej instalacji.”

Stowarzyszenie Skattebetalarnas förening zwraca uwagę na problem marnotrawstwa pieniędzy podatników, zaznaczając przy tym, że wiele szwedzkich gmin boryka się z olbrzymimi problemami finansowymi. Niektóre media w Szwecji wierzą, że bankructwo władz lokalnych częściowo spowodowane jest bezrobociem wśród imigrantów. Szacunki mówią o 90 proc. cudzoziemców, którzy przybyli do Szwecji po 2015 r. i nie podjęli tu pracy.

Strona główna Wiadomości Szwecja Sondaż na temat marnotrawienia pieniędzy podatników.

Warto przeczytać

Jak zarządzać swoją emeryturą w Szwecji nawet, jeśli nie zamierzasz w niej pozostać

W emocjach związanych z urządzaniem sobie życia w nowym kraju i zmaganiu się z wyzwaniami stawianymi przez życie łatwo jest zapomnieć o...

Jak zarządzać swoją emeryturą w Szwecji

Ci, którzy żyją w Szwecji i mają bardzo niskie dochody albo nie mieli żadnych dochodów w Szwecji także mogą być uprawnieni do...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...