Pożary lasów w Szwecji nie ustępują. Ewakuacja mieszkańców

Pożary szwedzkich lasów, choć trwają już od dłuższego czasu, wciąż nie ustępują. Wczoraj w godzinach popołudniowych płonęły aż 44 lasy, zlokalizowane w różnych rejonach Szwecji. Od godziny 23 liczba wzrosła do 57 !

Strażacy mają ręce pełne roboty i pracują w pocie czoła, ale sytuacja jest stresująca także dla zwykłych obywateli. Ze względu na wysoki stopień zagrożenia życia, mieszkańcy niektórych miast i wsi zostali poproszeni o opuszczenie swoich domów.

Nordmaling (Västerbotten)

Trawiona przez ogień jest między innymi gmina Nordmaling, leżąca w regionie Västerbotten. Władze apelowały, by osoby zamieszkujące miejscowości Högbränna, Tallberg i ich bezpośrednią okolicę opuściły swoje domy. Do ewakuacji doszło wczoraj przed godziną 14:30. Jak poinformowano, w lesie sąsiadującym z tymi miastami rozpętał się gwałtowny pożar, który rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. Zagrożeniem dla mieszkańców miał być też obfity i duszący dym.

Älvdalen (Dalarna)
Pożary zaatakowały też Dalarnę, zwłaszcza gminę Älvdalen. Szczególnie niebezpiecznym miejscem są terytoria leżące pomiędzy Haftorsbygget a strzelnicą w Trängslet. Lokalnym mieszkańcom nakazano wczoraj, by podjęli “natychmiastową ewakuację”. Ogień zajął grunty wojskowe i zaczął kierować się na północny zachód.

Na terytoriach wojskowych znajdują się niezdetonowane pociski artyleryjskie, które – pod wpływem nacisku – mogą eksplodować. Uniemożliwia to samolotom zrzucenie na źródło ognia bomby wodnej. Sami strażacy też muszą zachować bezpieczną odległość od pocisków, co znacząco utrudnia im walkę z płomieniami.

Härjedalen/Jämtland
We wtorek swoje mieszkania musieli opuścić rezydenci Olingdal oraz Härjåsjön – miasteczek położonych w prowincji Härjedalen – a także ci zamieszkujący pobliską wioskę, Olingsjövallen. W Lillåsen, na zachód od jeziora Amsen, rozpętał się pożar, który, według prognoz, szybko miał zająć regiony ościenne.

Dziś, wczesnym rankiem, ewakuowano natomiast mieszkańców trzech osad w gminie Bräcke: Hanåsen, Binnäset i Björnsjövallen.

Ljusdal (Gävleborg)
Region Gävleborg, leżący w centralnej Szwecji, zmaga się z wieloma pożarami – dwa z nich wybuchły dopiero wczoraj. Las Enskogen w mieście Ljusdal oraz jego bezpośrednia okolica zostały całkowicie ewakuowane. Ogień jest tak dalece nieustępliwy, że do lokalnych strażaków dołączyli mundurowi z innych regionów, a nawet z zagranicy. Władze Danii wysłały do Gävleborg dwudziestu dwóch funkcjonariuszy straży pożarnej.

Mieszkańcy Kårböle, dzielnicy Ljusdal, zostali wyprowadzeni z domów jeszcze przed 8:00 nad ranem.

Szwedzka Agencja Leśna podłą że wypalone zostało na tą chwilę około 20 000 hektarów lasów,a straty na tą chwilę wynoszą 600 milionów koron i z każdą sekundą ta kwota rośnie

Jeśli chcesz się zaangażować w pomoc, oto numery i dane kontaktowe.

Czerwony Krzyż (w całym kraju): Wypełnij ten formularz

Ljusdal: zadzwoń pod numer 076-767 98 19 lub wyślij email na adres krisinfo@ljusdal.se

Härjedalen: zadzwoń pod numer 070-361 86 34 lub prześlij e-mail kommun@harjedalen.se

Bräcke: zadzwoń pod numer 0693- 161 43 lub wyślij e-mail na adres receptionen@bracke.se

Ragunda: email kundcenter@ragunda.se

Najświeższe informacje na temat pożarów w Szwecji można znaleźć na stronie krisinformation.se

Strona główna Wiadomości Szwecja Pożary lasów w Szwecji nie ustępują. Ewakuacja mieszkańców

Warto przeczytać

Chcesz kupić opuszczony szwedzki dom?

Na terenach wiejskich w Szwecji znajdują się niezamieszkałe domy, które stoją puste z powodu wyludnienia, gdy mieszkańcy przenoszą się do miast. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...