fbpx

Nurkowie odkryli szwedzki, XVII wieczny okręt wojenny

We wtorek grupa szwedzkich nurków potwierdziła, że odnalazła wrak legendarnego okrętu wojennego, który zatonął w okolicach Karlskrony w XVII wieku.

Morscy archeolodzy z Muzeum Morza w Sztokholmie zapewnili, że odnaleziony koło Karlskrony wrak, to pozostałości okrętu wojennego ‘Solen’ (‘Słońce’ po szwedzku).

“To jeden z elementów światowego dziedzictwa,” powiedział regionalnej gazecie BLT, morski archeolog Jens Lindström, który odnalazł statek, razem z kolegą Jimem Hanssonem.

Wrak został odnaleziony na głębokości zaledwie 6 metrów, w miejscu gdzie prawdopodobnie jest jeszcze wiele innych zatopionych okrętów. Został on tam zatopiony celowo w 1694 roku, po zakończeniu swojej służby.

Solen był w swoich czasach jednym z największych statków na Bałtyku i brał udział w szwedzkiej bitwie morskiej z Duńczykami i Holendrami, koło wyspy Öland w 1676 roku.

Zbudowany został w Lubece w roku 1669, posiadał 72 działa, miał wyporność 1,400 ton i przewyższał tymi danymi nawet słynny okręt wojenny Vasa, który zatonął w 1628 i posiadał tylko 64 działa.

Okręt Vasa można oglądać w sztokholmskim muzeum, od czasu jego wydobycia ze stołecznej zatoki w 1960 roku. Użytkownicy strony TripAdvisor uznali ostatnio muzeum w Sztokholmie za najlepsze muzeum historyczne na świecie.

Jednak nie ma planów wydobycia Solena, powiedzieli gazecie Lindström i Hansson.

“Prawdopodobnie pozostanie tam, gdzie jest,” powiedział Hansson.

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Nurkowie odkryli szwedzki, XVII wieczny okręt wojenny

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...