fbpx

Nurkowie odkryli szwedzki, XVII wieczny okręt wojenny

We wtorek grupa szwedzkich nurków potwierdziła, że odnalazła wrak legendarnego okrętu wojennego, który zatonął w okolicach Karlskrony w XVII wieku.

Morscy archeolodzy z Muzeum Morza w Sztokholmie zapewnili, że odnaleziony koło Karlskrony wrak, to pozostałości okrętu wojennego ‘Solen’ (‘Słońce’ po szwedzku).

“To jeden z elementów światowego dziedzictwa,” powiedział regionalnej gazecie BLT, morski archeolog Jens Lindström, który odnalazł statek, razem z kolegą Jimem Hanssonem.

Wrak został odnaleziony na głębokości zaledwie 6 metrów, w miejscu gdzie prawdopodobnie jest jeszcze wiele innych zatopionych okrętów. Został on tam zatopiony celowo w 1694 roku, po zakończeniu swojej służby.

Solen był w swoich czasach jednym z największych statków na Bałtyku i brał udział w szwedzkiej bitwie morskiej z Duńczykami i Holendrami, koło wyspy Öland w 1676 roku.

Zbudowany został w Lubece w roku 1669, posiadał 72 działa, miał wyporność 1,400 ton i przewyższał tymi danymi nawet słynny okręt wojenny Vasa, który zatonął w 1628 i posiadał tylko 64 działa.

Okręt Vasa można oglądać w sztokholmskim muzeum, od czasu jego wydobycia ze stołecznej zatoki w 1960 roku. Użytkownicy strony TripAdvisor uznali ostatnio muzeum w Sztokholmie za najlepsze muzeum historyczne na świecie.

Jednak nie ma planów wydobycia Solena, powiedzieli gazecie Lindström i Hansson.

“Prawdopodobnie pozostanie tam, gdzie jest,” powiedział Hansson.

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Nurkowie odkryli szwedzki, XVII wieczny okręt wojenny

Warto przeczytać

Szwecja wprowadza zasadę jednego metra dla restauracji, barów i kawiarni

Szwecja ogłosiła w czwartek aktualizację swoich przepisów dotyczących koronawirusa w restauracjach i kawiarniach, przy czym największą zmianą jest to, że obecnie wymagana jest jednometrowa...

Epidemia koronawirusa szkodzi szwedzkiej turystyce. Poniesiono potężne straty finansowe.

Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusowych wynosi aktualnie w Szwecji 68 451, a liczba zgonów, wywołanych przez COVID-19, wzrosła do ponad 5333. Epidemia mocno...

Szwecja: powołano komisję, która wyciągnie wnioski z błędów w sprawie koronawirusa

Z powodu ostrej krytyki, jaka spłynęła na szwedzki rząd i służbę zdrowia w związku z nieskuteczną metodą zwalczania epidemii koronawirusa, powołany został...