Nurkowie odkryli szwedzki, XVII wieczny okręt wojenny

We wtorek grupa szwedzkich nurków potwierdziła, że odnalazła wrak legendarnego okrętu wojennego, który zatonął w okolicach Karlskrony w XVII wieku.

Morscy archeolodzy z Muzeum Morza w Sztokholmie zapewnili, że odnaleziony koło Karlskrony wrak, to pozostałości okrętu wojennego ‘Solen’ (‘Słońce’ po szwedzku).

“To jeden z elementów światowego dziedzictwa,” powiedział regionalnej gazecie BLT, morski archeolog Jens Lindström, który odnalazł statek, razem z kolegą Jimem Hanssonem.

Wrak został odnaleziony na głębokości zaledwie 6 metrów, w miejscu gdzie prawdopodobnie jest jeszcze wiele innych zatopionych okrętów. Został on tam zatopiony celowo w 1694 roku, po zakończeniu swojej służby.

Solen był w swoich czasach jednym z największych statków na Bałtyku i brał udział w szwedzkiej bitwie morskiej z Duńczykami i Holendrami, koło wyspy Öland w 1676 roku.

Zbudowany został w Lubece w roku 1669, posiadał 72 działa, miał wyporność 1,400 ton i przewyższał tymi danymi nawet słynny okręt wojenny Vasa, który zatonął w 1628 i posiadał tylko 64 działa.

Okręt Vasa można oglądać w sztokholmskim muzeum, od czasu jego wydobycia ze stołecznej zatoki w 1960 roku. Użytkownicy strony TripAdvisor uznali ostatnio muzeum w Sztokholmie za najlepsze muzeum historyczne na świecie.

Jednak nie ma planów wydobycia Solena, powiedzieli gazecie Lindström i Hansson.

“Prawdopodobnie pozostanie tam, gdzie jest,” powiedział Hansson.

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000 koron bezpośrednio na każdego, kto naruszy określone zasady nowej ustawy...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Musisz przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...