fbpx

Norwegia: temperatury wzrastają, a Lapończycy walczą o przetrwanie.

Zmiany klimatu odczuwalne są obecnie w wielu miejscach świata, ale najbardziej mogą wpływać na Arktykę: jej środowisko naturalne, faunę i florę, gospodarkę, a także społeczność.

W obszarach otaczających biegun północny średnia temperatura wzrosła o ponad dwa stopnie Celsjusza od momentu rewolucji przemysłowej – naukowcy przestrzegają, że to bardzo wiele.

W Finnmark – jednym z najdalej wysuniętych na północ regionów Europy – zmiany klimatyczne stanowią nie lada wyzwanie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, zwłaszcza reniferów. Jeleniowate ssaki poszukują zazwyczaj pożywienia pod śniegiem. Zjadają rośliny, byliny, porosty. Kiedy jednak przychodzą dni ciepłe, dochodzi do ciekawego zjawiska: warstwa śniegu topi się krótką chwilę, a potem przybiera formę lodowej powłoki, przez którą renifery nie są w stanie się przebić. Są wówczas skazane na głód.

Coraz częściej powstają na terenie Laponii kopalnie miedzi, a to pociąga za sobą budowę pojazdów elektrycznych i generatorów wiatrowych. Rząd norweski podpisał projekt, na mocy którego w regionie Finnmark zbudowana została kopalnia rud miedzi o ekologicznym zastosowaniu. Ma ona pomóc światowej gospodarce wyjść poza emisję dwutlenku węgla.

Takie rozwiązania odbijają się na żyjących w okolicy ludziach i zwierzętach.

„Całe nasze życie zadrżało w posadach. Budowa kopalni sprawia, że nasze szanse na przetrwanie maleją. I mówię tu o przetrwaniu zarówno ekonomicznym, jak i duchowym. Przed młodymi Lapończykami maluje się wizja strasznych czasów”, powiedział lokalny mieszkaniec – hodowca reniferów, Nils Mathis Sara.

Jego córka, Inga Anne Karen Sara, dodaje:

„Odbierają nam coraz większe terytoria. A to przecież nasza ziemia. Wymawiają się górnictwem, energetyką, energią wiatrową – wszystkim, dla dobra środowiska. Jak mogą powoływać się na ekologię, kiedy niszczą naturę?”

Kobieta obawia się, że szkodliwe ingerencje rządu mogą negatywnie wpłynąć na życie reniferów – a może nawet znacząco je ukrócić.

Gruz kopalniany ma w przyszłości trafiać do pobliskiego fiordu o nazwie Repparfjord. Pływa po nim Einar Julissen, lokalny rybak, żyjący z połowu krabów.

„W takich warunkach nie będziemy mogli jeść już krabów. Podejrzewam zresztą, że nie przetrwałyby w zanieczyszczonej wodzie. Może uciekną na ląd, a może wyginą”, debatuje Julissen.

Oystein Rushfeldt, dyrektor naczelny spółki wydobywczo-kopalnianej Nussir, zdaje sobie sprawę, że na dnie fiordu zajdą nieodwracalne zmiany. Na negatywny stan żyjących pod wodą zwierząt wpłynie między innymi hałas, brud i kurz. Zaprzecza jednak, że powstanie kopalń będzie doskwierało reniferom, ich hodowcom czy nawet rybakom:

„To będzie pozytywna zmiana dla regionu Finnmark. Na rynku pracy pojawią się nowe, intratne oferty. Tutejsze społeczeństwo starzeje się i stale maleje. Być może wkrótce sytuacja będzie przedstawiać się w lepszym świetle.”

Wśród specjalistów pojawiają się też głosy o rozwoju kiepsko zagospodarowanego dotąd obszaru kraju. Topnienie lodu ma ponoć „ożywić” lokalny przemysł i żeglugę.

Słowa te mogą dawać nadzieję na lepszą przyszłość, ale Lapończycy – jedyni rdzenni mieszkańcy współczesnej Europy – są bardzo zaniepokojeni swoją rzeczywistością.

Kilka miesięcy temu mieszkańcy Laponii skarżyli się, że przez zmiany klimatyczne i topnienie lokalnej zmarzliny „rozpadają się ich domy”. Czy Laponia i Arktyka na długo pozostaną najbardziej dziewiczym i zrównoważonym ekosystemem na świecie – to pokaże tylko czas.

Podobnie jak w innych częściach świata, temperatura w Sztokholmie rośnie wraz ze zmianami klimatu. Rok 2018 był rekordowo gorący, a średnia roczna temperatura osiągnęła 8,8 stopnia – wzrost o nieco ponad dwa stopnie w porównaniu do 30 lat temu.

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia: temperatury wzrastają, a Lapończycy walczą o przetrwanie.

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...