fbpx

Muzeum Porażki i Nieudanych Wynalazków

Co oni sobie myśleli? Oto motto, które wyraźnie przyświecało dr. Samuelowi Westowi, gdy wpadł na pomysł Muzeum Porażki i Nieudanych Wynalazków.

Westa do stworzenia tak absurdalnego miejsca zainspirowała wizyta w Zagrzebiu, gdzie znajduje się Muzeum Złamanych Serc.

“Porażka” w położonym na terenie Helsingborgu muzeum potraktowana została bardzo dosłownie. Ujrzymy tu perfumy marki Harley Davidson, a także gry planszowe, których bohaterem jest Donald Trump.

Na stronie obiektu możemy przeczytać kilka słów wyjaśnienia, wystosowanych przez Westa: “Byłem straszliwie znudzony tymi wszystkimi opowieściami o ludzkich sukcesach. Przecież to historie napisane przez porażkę i niepowodzenie są najciekawsze; to dzięki nim uczymy się na błędach.”

West pracował jako szpitalny psycholog, ale około dwóch lat temu zajął się kolekcjonowaniem przykładów ludzkich pomyłek.

Ekspozycja spotkała się z pozytywnym przyjęciem nie tylko wśród mieszkańców Szwecji i przyczyniła się do otwarcia podobnych galerii w Los Angeles oraz Toronto. Planowane są podobne muzea w Chinach i Niemczech.Woda toaletowa Harley Davidson, została odrzucona przez motocyklistów, którzy uważali, że psuje ona markę. Długopisy firmy Bic przeznaczone tylko dla kobiet poniosły rynkową porażkę z oczywistych przyczyn. Plastikowe rowery może nie rdzewiały, ale dziwnie uginały się podczas jazdy.

Obok takich eksponatów znajdziemy tam także, na przykład ziemniaczane chipsy z olejem bez kalorii, pomagające zachować prawidłową wagę, lecz niestety wywołujące biegunkę.

Zobaczyć można tutaj także produkt takiego gigant jak Apple, które w 1993 roku wypuściło na rynek osobistego asystenta Newton MessagePad, którego fatalne działanie funkcji rozpoznawania pisma zapewnia mu ważne miejsce w historii błędów i pomyłek.Wiele przedmiotów stało się w późniejszym czasie kultowymi właśnie dlatego, że w momencie pojawienia się na rynku okazały się być wielkimi porażkami. Takim właśnie przykładem jest znajdujący się w muzeum DeLorean DMC-12, samochód sportowy, który poniósł rynkową porażkę, ale po zagraniu w filmie ‘Powrót do przyszłości’ stał się obiektem kultowym.

Ważnym eksponatem jest także firmowana przez Donalda Trumpa gra „I’m Back You’re Fired — Trump, the game,” którą West określił jako bardzo podłą wersję gry w ‘Monopol’.

„I’m Back And You’re Fired! Trump The Game” w muzeum. Zdjęcie James Brooks / APAdres: Kungsgatan 11, Helsingborg

Strona główna Wiadomości Szwecja Muzeum Porażki i Nieudanych Wynalazków

Warto przeczytać

Dwa statki zderzyły się w cieśninie między Danią a Szwecją

Cieśnina między duńską wyspą Zelandią a Szwecją, łącząca Kattegat z Bałtykiem, stała się miejscem zderzenia statków. Armia duńska...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...