fbpx

Niesamowite znalezisko: wrak okrętu wojennego na dnie Bałtyku

Szwedzcy archeolodzy morscy na początku listopada odkryli u wybrzeży miasta Vaxholm, położonego w odległości 30 km od Sztokholmu i będącego byłą twierdzą wojskową, wrak okrętu wojennego z pierwszej połowy XVII wieku.

O swoim znalezisku naukowcy poinformowali na konferencji prasowej w piątek.

Jim Hansson, kierownik projektu, powiedział, że odnaleziony wrak może być jednym z okrętów wojennych, które zbudowano na rozkaz króla Gustawa II Adolfa w latach 1626 – 1636.

Ze wszystkich jednostek, które wówczas powstały, okręt „Vasa” zdobył największą sławę. Jednostka o długości około 70 metrów, która miała stać się okrętem flagowym szwedzkiej floty, zatonęła 10 sierpnia 1628 r. zaraz po pierwszym wyjściu z portu. Powód – błędne obliczenia budowniczych.

Oprócz „Vasa”, zbudowano jeszcze trzy podobne statki, które nieco się różniły wielkością i konstrukcją: Äpplet (1629 r.), Kronan (1632 r.) i Scepter (1636 r.).

 – W tej chwili nie możemy dokładnie powiedzieć, które fragmenty odnaleźliśmy. Mamy podstawy by sądzić, że chodzi o „Äpplet”. W poniedziałek wyślemy próbki do laboratorium i na podstawie rezultatów analizy pierścieni na drewnie, z którego został zbudowany okręt, będziemy wiedzieć więcej – powiedział Hansson.

Przed otwarciem nowego muzeum (Vrak – Museum of Wracks – red.) postanowiliśmy zanurkować w pobliżu Vaxholm. Na początku XVII wieku aktywnie tam budowano, to była rubież obrony Sztokholmu, dlatego byliśmy przekonani, że znajdziemy coś interesującego, ale nie spodziewaliśmy się, że będą to wraki dużych okrętów wojennych. Gdy zobaczyliśmy ten duży kadłub, byliśmy zaskoczeni – mówił kierownik projektu.

Jak dodał, naukowcy nie zamierzają podnosić go z dna morskiego. – Mamy już wspaniałe muzeum „Vasa”, nie potrzebujemy drugiego. Wydobędziemy poszczególne elementy, które zostaną zaprezentowane na nowej wystawie – wyjaśnił.

Naukowiec powiedział też, że na dnie Morza Bałtyckiego spoczywają wraki starych okrętów, które zachowały się tam w lepszym stanie niż gdziekolwiek indziej na świecie. Ma to związek z niezwykłymi warunkami panującymi na dnie Morza Bałtyckiego – zimna słona woda, która w pewnym stopniu konserwuje wraki. Właśnie to zainspirowało autorów projektu do stworzenia nowego muzeum Vrak – Museum of Wracks, które zostanie otwarte pod koniec 2020 roku.

Ponad sto lat temu w Morzu Bałtyckim zatonął statek transportowy, na pokładzie którego znajdował się luksusowy alkohol. Trunek miał trafić w ręce Mikołaja II Romanowa, ostatniego cara Rosji oraz wielkiego księcia Finlandii. Niedawno ładunek zostać odnaleziony.

Strona główna Wiadomości Szwecja Niesamowite znalezisko: wrak okrętu wojennego na dnie Bałtyku

Warto przeczytać

Szwedzka pandemia koronawirusa „może się skończyć”

Jeden z najwybitniejszych duńskich naukowców zajmujących się epidemiologią powiedział, że pandemia koronawirusa w Szwecji "może się zakończyć" z powodu odporności populacji.

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Obywatel Szwecji został kolejnym premierem Somalii

Szwedzko-somalijski inżynier został mianowany nowym premierem Somalii po tym, jak jego poprzednik został usunięty w drodze wotum nieufności. Mohamed...