Malmö: mieszkania dla setek bezdomnych nie zostaną zbudowane.

Władze miasta Malmö miały przeznaczyć 340 mln koron na budowę mieszkań dla osób bezdomnych. To ponad 139 mln PLN.

Cel był szczytny: miały powstać sto trzydzieści trzy obiekty mieszkalne. Oddział administracyjny Sądu Apelacyjnego w Göteborgu uznał jednak, że niniejsza transakcja byłaby nielegalna.

Władze Malmö podpisały kontrakt z firmą Skånska Strand, której dyrektorem jest lokalny biznesmen Tommy Månsson. Nie odbył się jednak żaden przetarg publiczny, co finalnie wywołało sprzeciw organu sądowego.

Miejscowy sąd już w sierpniu snuł hipotezy mówiące, że budowa mieszkań byłaby nielegalna. Powinna bowiem zostać ogłoszona w zgodzie ze szwedzkim prawem zamówień publicznych (LOU) – a tak się nie stało. W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Göteborg poparł wniosek sądu z Malmö.

“Zgodnie z oceną Sądu Administracyjnego, budżet miał zostać przeznaczony na budowę budynku mieszkalnego. Gmina wywarła rozstrzygający wpływ na projekt budowlany – umowa dotyczy zatem projektu publicznego. Kontrakt dotyczący transakcji powinien być przedmiotem przetargu w ramach LOU. Ponieważ nim nie był, całe przedsięwzięcie byłoby niezgodne z prawem”, wyjaśnia Åsa Ståhl – rzeczniczka prasowa Sądu Apelacyjnego.

Firma Skånska Strand podpisała z władzami Malmö dwudziestoletnią umowę dzierżawy. Andreas Schönström – Socjaldemokrata, zaangażowany w projekt – był ponoć przekonany, że tego typu kontrakt nie zostanie objęty prawem zamówień publicznych.

“Uczestniczyliśmy w spotkaniu z panem Schönströmem. Powiedział, że oficjalny przetarg publiczny wcale nie będzie potrzebny i uśmiechał się, trochę złośliwie. Nam też jest dziś do śmiechu” – napisał w social mediach John Roslund, członek Umiarkowanej Partii Koalicyjnej.

Roslund nie popierał decyzji miasta w kwestii budowy mieszkań – uważał ją za “kuriozalną”. W 2017 roku próbował zwalczyć ten projekt.

Mieszkania miały zostać zbudowane w Limhamn – dzielnicy zamieszkanej przez klasę średnią (w tym wyższą warstwę tej klasy). Roslund wierzył, że pojawienie się setek bezdomnych w tej okolicy całkowicie by ją “zniszczyło”. Cieszył się, gdy sąd ogłosił swój werdykt, mówił nawet o “zwycięstwie Limhamn i jego mieszkańców”.

Jedna z siedzib Skånska Strand znajduje się na Cyprze. Oznacza to, że jakiekolwiek zyski z danej transakcji nie zostałyby opodatkowane w Szwecji.

Jak dotąd nie ustalono, czy władze Malmö będą próbowały odwołać się od wyroku sądowego.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...