Coraz więcej osób szuka schronienia w Europie, uciekając przed wojną, konfliktem lub ubóstwem. Pomimo tego, niewielka część z nich decyduje się na przyjazd do Szwecji. Jak wynika z danych Szwedzkiej Agencji Migracyjnej, zaledwie 1,3% osób ubiegających się o azyl trafia do Szwecji, co jest znacznie mniejszą liczbą w porównaniu do roku 2015, kiedy to było to 10-14 procent wszystkich wniosków.
Z powodu tego trendu, Szwedzka Agencja Migracyjna obniża swoje prognozy dotyczące liczby osób ubiegających się o azyl. W kwietniu agencja prognozowała, że w tym roku do Szwecji przybędzie 16 000 osób ubiegających się o azyl, obecnie oczekuje się, że będzie to 14 000.
„Mniejsza liczba osób ubiegających się o azyl w Szwecji może wynikać z różnych czynników” – mówi Annika Gottberg, dyrektor ds. planowania w Szwedzkiej Agencji Migracyjnej. „Prawdopodobnie jest to spowodowane zmianą polityki migracyjnej w ostatnich latach, zwłaszcza utrudnieniem procesu uzyskania pozwolenia na pobyt stały” – dodaje Gottberg.
Również liczba Ukraińców, którzy przybywają do Szwecji szukając ochrony na mocy unijnej dyrektywy w sprawie masowych uchodźców, ma być w tym roku niższa. Spodziewa się, że przyjedzie ich 14 000, czyli o 1 000 mniej niż przewidywała Agencja Migracyjna w kwietniu.
Prognozy odnoszące się do migrantów zarobkowych również zostały obniżone. Według Szwedzkiej Agencji Migracyjnej jest to spowodowane zmianami w przepisach, które zakładają, że osoby ubiegające się o pozwolenie na pracę muszą spełniać wyższe kryteria zarobkowe. W projekcie, który ma wejść w życie 1 października tego roku, wymagane jest, aby osoba miała pensję w wysokości co najmniej 26 560 koron szwedzkich miesięcznie, aby móc przyjechać do Szwecji.
W związku z tymi zmianami Szwedzkie Stowarzyszenie Władz Lokalnych i Regionów (SKR) wyraziło krytykę, argumentując, że wysokie wymagania dotyczące wynagrodzenia utrudnią zatrudnianie kompetentnego personelu do opieki zdrowotnej i opieki nad osobami starszymi.
Szwedzka Agencja Migracyjna przewiduje, że w tym roku złożone zostaną 33 000 wnioski o przedłużenie azylu, 30 000 spraw studenckich, 45 000 przypadków dołączenia do rodziny oraz 93 000 przypadków imigracji zarobkowej. Ponadto oczekuje się, że rozpatrzonych zostanie 80 000 spraw o obywatelstwo, a liczba osób powracających po odrzuceniu wniosku o azyl wyniesie około 4 200.
- Nowe przepisy UE mogą utrudnić walkę z praniem pieniędzy – ostrzeżenie szwedzkiego Urzędu ds. Konkurencji
- Szwedzki rząd bada: czy prywatne firmy mogą budować drogi i koleje szybciej i taniej niż Trafikverket?
- Szybki internet Starlink w samolotach Air France i SAS. Rewolucja na pokładzie już w 2025 roku
- Göteborg rozważa budowę metra. Po wypadku tramwaju wraca dyskusja o nowym systemie transportu
- Nowa karta rekreacyjna dla dzieci w Szwecji. Nawet 2000 koron rocznie bez paragonów i formalności