Niedawna Parada Równości w Sztokholmie wywołała nowy kryzys dyplomatyczny między Szwecją a Turcją. Wydarzenie, podczas którego wywieszono flagi związane z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz marionetkę prezydenta Turcji Erdogana ozdobioną symbolami LGBTQ+, wywołało kontrowersje i oburzenie w Turcji.
Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło swoją dezaprobatę, nazywając ten akt „lekceważącą kpiną” z prezydenta. Zażądano przeprosin od szwedzkiego rządu, stwierdzając, że takie działania są niedopuszczalne i szkodzą dwustronnym stosunkom między oboma krajami.
Pomimo reakcji, organizatorzy Pride bronili swojej decyzji o włączeniu kukły. Argumentują, że był to sposób na okazanie solidarności ze społecznością LGBTQ+ w Turcji, która stoi w obliczu poważnych wyzwań i dyskryminacji. Kukła nie miała na celu obrażenia tureckiego prezydenta, ale raczej podkreślenie zmagań społeczności LGBTQ+ w Turcji.
Incydent ten wywołał szerszą debatę na temat wolności słowa i prawa do protestu. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że marionetka była uzasadnioną formą protestu, inni uważają, że przekroczyła granicę i była lekceważąca. Szwedzki rząd nie odpowiedział jeszcze na żądania tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące przeprosin.
- Rząd Szwecji łagodzi przepisy dotyczące ochrony linii brzegowej
- Aresztowanie w Västmanland: zarzuty znęcania się nad niemowlęciem
- Szwedzka Służba Więzienna przygotowuje osiem zakładów do przyjęcia nieletnich przestępców
- Semaglutyd (Ozempic) a ryzyko rozwoju NAION – nowe badania i stanowisko EMA
- Norwegowie masowo kupują szwedzką żywność, ignorując ostrzeżenia