W nowo opublikowanym raporcie ONZ wskazano na pilną potrzebę zjednoczenia się Danii, by zagwarantować Grenlandczykom pełne prawa jako rdzennej ludności. Sprawozdawca ONZ ds. ludów tubylczych, José Francisco Cali Tzay, wskazał liczne obszary wymagające poprawy, w tym problem dyskryminacji i rasizmu ze strony duńskich władz. W raporcie podkreślono konieczność zapewnienia tłumaczeń ustnych i pisemnych dokumentów w języku grenlandzkim podczas spotkań z władzami oraz edukacji pracowników różnych sektorów na temat praw rdzennej ludności, co przyczyni się do zwalczania uprzedzeń.
W nowym raporcie ONZ podkreślono niedocenianie kultury i języka Grenlandczyków w duńskiej polityce społecznej. José Francisco Cali Tzay, sprawozdawca ONZ ds. ludów tubylczych, po wizycie w Grenlandii i Danii, zwrócił uwagę na niewłaściwe traktowanie grenlandzkich rodzin, których dzieci zostały umieszczone w placówkach opiekuńczych w Danii.
Testy psychologiczne oraz cały proces prawny nie są dostosowane do ich kultury i języka. Dyrektor Justitia, Birgitte Arent Eiriksson, krytykuje duński system za „bardzo słabą ochronę prawną” grenlandzkich rodzin i wskazuje, że pomimo dodatkowych funduszy na nowe testy rodzicielskie, istniejące problemy nie zostały całkowicie rozwiązane.
W świetle raportu ONZ dotyczącego niewłaściwych testów rodzicielskich dla Grenlandczyków, politycy w Danii wyrażają poważne obawy. Aaja Chemnitz z IA wzywa do rewizji poprzednich decyzji w sprawach umieszczania grenlandzkich dzieci w oparciu o te testy. Z kolei Markus E. Olsen, reprezentujący Siumut w duńskim parlamencie, krytykuje fakt, że Grenlandczycy nie korzystają w pełni z przysługujących im praw, nazywając to „haniebnym”. Niemniej jednak, wprowadzenie obowiązkowego nauczania o duńskim królestwie w szkołach podstawowych jest postrzegane jako krok we właściwym kierunku.
Z zeszłorocznego badania Duńskiego Centrum Badań i Analiz Społecznych wynika, że dzieci mieszkańców Grenlandii są w Danii znacznie częściej umieszczane w placówkach opiekuńczych niż ich duńskie odpowiedniki. Sytuacja jest szczególnie niepokojąca w przypadku rodzin, w których obaj rodzice są Grenlandczykami.
Dyrektor krajowego Duńskiego Instytutu Praw Człowieka, Maria Ventegodt, wskazuje na ryzyko nieprawidłowych przymusowych umieszczeń wynikających z błędnych testów rodzicielskich. Podkreśla ona, że takie praktyki mogą prowadzić do utraty kultury, języka i tożsamości grenlandzkich dzieci. W świetle międzynarodowych zobowiązań Danii sprawozdawca ONZ, José Francisco Cali Tzay, podkreśla konieczność priorytetyzacji umieszczania grenlandzkich dzieci w grenlandzkich rodzinach zastępczych.
- Rząd Szwecji łagodzi przepisy dotyczące ochrony linii brzegowej
- Aresztowanie w Västmanland: zarzuty znęcania się nad niemowlęciem
- Szwedzka Służba Więzienna przygotowuje osiem zakładów do przyjęcia nieletnich przestępców
- Semaglutyd (Ozempic) a ryzyko rozwoju NAION – nowe badania i stanowisko EMA
- Norwegowie masowo kupują szwedzką żywność, ignorując ostrzeżenia