W Szwecji rozgorzała się debata na temat możliwości deportacji osób, których styl życia uznawany jest za niezgodny z prawem i porządkiem publicznym. Propozycje te, zainicjowane przez rząd i Szwedzkich Demokratów, obejmują szeroki zakres działalności, od przestępczości po sympatyzowanie z organizacjami terrorystycznymi.
[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”3″ ihc_mb_template=”1″]
Henrik Emilsson, badacz migracji z Uniwersytetu w Malmö, wskazuje na brak międzynarodowych precedensów i wiedzy w zakresie cofania zezwoleń na pobyt. Podkreśla, że większość istniejących przepisów skupia się na kryteriach dla przyznania pozwolenia na pobyt, a nie na jego odbieraniu. Emilsson podaje przykład Niemiec, gdzie istnieją specyficzne przepisy dotyczące osób z ograniczonymi prawami pobytu, które nie mogą być deportowane, ale równocześnie nie mają pełnego prawa do pozostania w kraju.
Rząd szwedzki proponuje mieszankę obiektywnych i subiektywnych kryteriów do oceny, czy dana osoba powinna zostać deportowana. Do obiektywnych kryteriów zaliczają się działania takie jak przestępczość czy nieuregulowane długi. Z kolei subiektywne aspekty dotyczą np. sympatyzowania z organizacjami terrorystycznymi. Emilsson zwraca uwagę na trudności w ocenie subiektywnych kryteriów, szczególnie w kontekście pewności prawnej i swobody wypowiedzi.
Podjęcie próby zdefiniowania, gdzie powinna przebiegać granica między dopuszczalnymi a niedopuszczalnymi postawami i przekonaniami, jest wyzwaniem. Emilsson podkreśla trudności w ocenie, czy publiczne sympatyzowanie z organizacjami takimi jak Hamas powinno skutkować utratą prawa pobytu. Stawia to pytanie o granice swobody wypowiedzi oraz o to, czy osoby wyrażające niepopularne opinie powinny być karane przez system prawny.
Lider Szwedzkich Demokratów, Jimmie Åkesson, argumentuje za możliwością deportacji obcokrajowców świętujących ataki Hamasu. Jednak Emilsson wyraża wątpliwości co do możliwości wprowadzenia takich przepisów do ustawodawstwa. Zaznacza, że uzyskanie zgody Rady Legislacyjnej i innych partii na takie rozwiązania może być trudne i niepewne.
[/ihc-hide-content]