fbpx

Szwecja widzi spadek zachorowań na chlamydię podczas epidemii koronawirusa

Według danych opublikowanych przez Szwedzką Agencję Zdrowia Publicznego liczba osób z dodatnim wynikiem testu na chorobę przenoszoną drogą płciową, chlamydię, zmniejszyła się podczas wybuchu koronawirusa.

Liczba zachorowań na chlamydię zmniejszyła się o około 11 procent między majem a czerwcem 2020 r. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, podczas gdy pierwsze cztery miesiące 2020 r. Były na tym samym poziomie co 2019 r.

Inga Velicko, epidemiolog ze Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, powiedziała, że ​​przyczyną spadku najprawdopodobniej nie są różne wzorce zachowań, ale mniejsza liczba osób poszukujących testów, donosi w publikacji medycznej.

„Może się zdarzyć, że nie wszyscy wiedzą, że domowy test można zamówić online. Myślę, że wśród młodych ludzi wiele o tym wie, ale wśród starszych osób może być inaczej ”- powiedziała Velicko.

Therese Zetterqvist Eriksson, pracownik służby zdrowia w klinice młodzieżowej, powiedziała, że ​​na statystyki może wpłynąć również zamknięcie klinik dla młodzieży i innych placówek służby zdrowia z powodu wybuchu pandemii koronawirusa.

Trend wzrostu pojawił się nieco ponad dwa lata po tym, jak Urząd Zdrowia Publicznego odnotował ogromny, 44-procentowy wzrost liczby przypadków rzeżączki, a liczba przypadków wśród społeczności homoseksualnej jeszcze bardziej wzrosła.

„Rzeżączka prawie całkowicie zniknęła w Szwecji, ale niestety znowu obserwujemy wzrost. Wzrost występuje głównie w grupie mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, ale obserwujemy również wzrost w innych grupach ”- powiedział wówczas stanowy epidemiolog Anders Tegnell .

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja widzi spadek zachorowań na chlamydię podczas epidemii koronawirusa

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...