fbpx

Blichtr i przepych na szwedzkim bankiecie noblowskim

Tegoroczni laureaci ubrani w długie suknie lub fraki zostali uhonorowani wystawną królewską kolacją w Sztokholmskim ratuszu, tuż po odebraniu swoich nagród na głównej uroczystości.

Na przyjęciu zakazane były telefony komórkowe, ale kilku gościom udało się zrobić sobie selfi lub nawet fotkę rodziny królewskiej.

Najwięcej uwagi przyciągały dwie księżniczki – Wiktoria i Sofia – obie w widocznych już ciążach, ubrane w suknie zaprojektowane przez szwedzkich projektantów By Malina oraz Oscara de la Renta.

Kolacja w stylu skandynawskim była podana na 60 stołach, wymagała 7,000 porcelanowych naczyń. W tym roku podano turbota, przegrzebki, cielęcinę oraz na deser kawę z kwiatami wiśni, wszystko przygotowane przez kucharzy Sayana Isakssona oraz Daniela Roosa.

Kilka faktów dotyczących przyjęcia: 260 osób obsługi oraz 42 kucharzy dbało o to, aby każdy gość otrzymał swoją porcję. Łącznie otwarto 400 butelek szampana i podano 198 kilogramów turbota jak przystawki dla 1,350 gości.

W ratuszu wystąpili znani szwedzcy artyści Seinabo Sey, Anna Ternheim oraz chór ‘Gustaf Sjökvists kammarkörr’, a ratusz przystrojony był kwiatami z San Remo, gdzie 10 grudnia 1896 roku zmarł Alfred Nobel.

Laureaci nagrody Nobla, tradycyjnie wygłosili podczas kolacji swoje mowy dziękujące komitetowi za ich uhonorowanie. Szwedzki laureat w dziedzinie chemii Tomas Lindahl, wywołał dużo śmiechu przyznając się, że w szkole miał kłopoty z chemią.

Najdłuższą – 14 minutową – przemowę wieczoru wygłosiła laureatka w dziedzinie literatury Svetlana Alexievich, która dedykowała swoją nagrodę tysiącom Rosjan z którymi przeprowadziła wywiady.

W odróżnieniu od poprzednich lat po przyjęciu nie pojawiły się w mediach żadne poważniejsze plotki. Według gazety Svenska Dagbladet, największym skandalem było to, że król jako ostatnia osoba przy stoliku otrzymał sos do głównego dania.

Strona główna Wiadomości Szwecja Blichtr i przepych na szwedzkim bankiecie noblowskim

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...