Najnowsze badanie przeprowadzone przez Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej (THL) wskazuje, że epidemia koronawirusa szczególnie dotknęła osoby, które wyemigrowały do Finlandii.
Według THL, obawy związane z epidemią, zwiększona samotność, trudności ze snem i zmniejszona nadzieja na lepszą przyszłość były bardziej powszechne wśród imigrantów niż w populacji ogólnej. Osoby, które wyemigrowały do Finlandii doświadczyły również “gorszego stanu zdrowia i jakości życia oraz większego obciążenia psychicznego niż populacja ogólna.”
“Powszechne były trudności finansowe i doświadczenia dyskryminacji” – dodaje agencja zdrowia.
Wyniki raportu opierają się na badaniu “Wpływ epidemii koronawirusa na samopoczucie wśród osób urodzonych za granicą”.
Prawie jedna czwarta respondentów stwierdziła, że epidemia koronawirusa znacznie lub dość znacznie pogorszyła ich sytuację finansową. Analogiczny wynik dla ogółu populacji wynosił zaledwie 6%.
“Jest to niepokojąca obserwacja, biorąc pod uwagę, że sytuacja ekonomiczna osób, które wyemigrowały do Finlandii, była często poniżej średniej dla ogółu populacji jeszcze przed epidemią koronawirusa. Trudne doświadczenia często kumulują się w życiu osób, które już znajdują się w bardziej niekorzystnej sytuacji społecznej” – powiedziała Natalia Skogberg, badaczka z THL.
Około 15% osób, które wyemigrowały do Finlandii stwierdziło, że doświadczyło dyskryminacji podczas epidemii koronawirusa. Co więcej, znaczna część osób, które zetknęły się z dyskryminacją, twierdziła, że doświadczała jej co tydzień.
Samotność wzrosła u 36% osób, które wyemigrowały do Finlandii i u 28% ogółu ludności, podczas gdy 6% imigrantów i 2% ogółu ludności stwierdziło, że się zmniejszyła. Nadzieja na przyszłość zmniejszyła się w przypadku 38% imigrantów i 30% populacji ogólnej, ale taka nadzieja wzrosła również w przypadku 20% imigrantów, podczas gdy wzrosła tylko w przypadku 7% populacji ogólnej.
“Może to być oznaką odporności w sytuacjach kryzysowych. Osoby, które doświadczyły sytuacji kryzysowych w przeszłości, mogą też mieć silniejsze poczucie, że przez tę obecną sytuację również przejdą. Z drugiej strony, kryzysy mogą również wydobywać na powierzchnię trudne doświadczenia z przeszłości” – podkreśla Skogberg.
- Zdrowie i edukacja priorytetem dla Szwedów: Reakcje na jesienny budżet rządu
- Nowa dopłata do samochodów elektrycznych w Szwecji skierowana do wybranych grup
- Jesienny budżet rządu Szwecji: obniżki podatków i wsparcie dla emerytów
- Największa od pięciu lat operacja przeciwko nadmiernej prędkości w Szwecji
- Możliwy zakaz zagranicznych podróży – oto pełna lista krajów odradzanych przez szwedzkie MSZ