Szwedzkie wojsko gotowe do wsparcia policji w walce z gangami

W wywiadzie dla gazety Dagens Nyheter, Naczelnym Dowódcą Szwedzkich Sił Zbrojnych Micael Bydén wyraził gotowość wojska do wsparcia policji w walce z przestępczością gangów. Bydén jest również otwarty na dyskusję na temat zmiany zakazu użycia siły militarnej przeciwko gangom.

“Jeśli możemy wesprzeć policję, gdy bezpieczeństwo wewnętrzne jest zachwiane, zrobimy co w naszej mocy”, powiedział Micael Bydén. Jego słowa przyszły po serii strzelanin, w których zginęły trzy osoby w ciągu mniej niż 24 godzin.

- Reklama -

Przemoc skłoniła kilku czołowych polityków do wezwania do zwiększenia roli wojska w walce z przestępczością gangów. Jimmie Åkesson ze Szwedzkich Demokratów i Magdalena Andersson z Socjaldemokratów wezwali do przeprowadzenia takich dochodzeń.

W czwartek po południu Micael Bydén rozmawiał telefonicznie z komisarzem policji Andersem Thornbergiem oraz z szefem kierownictwa operacyjnego szwedzkich sił zbrojnych o tym, jak mogą pomóc policji.

Bydén podkreśla, że siły zbrojne mogą wnieść swój wkład w postaci personelu, który może zapewnić ochronę przed bombami, ale również zauważa, że siły zbrojne nie są ogromną organizacją, i jeśli zostaną zaangażowane w inne zadania, inne rzeczy będą musiały zejść na dalszy plan.

- Reklama -

Na pytanie o rozszerzenie uprawnień Żandarmerii Wojskowej, Bydén odpowiedział, że jest to zasób, któremu można się przyjrzeć, ale obecnie nie jest to duża organizacja i mają wiele do zrobienia z własnymi zadaniami.

Bydén przewiduje również scenariusz, w którym wojsko będzie musiało wspierać policję w przypadku wojny hybrydowej, takiej jak sytuacja na ukraińskim Krymie. “Wspieranie policji jest właściwym priorytetem”, powiedział ÖB.

- Reklama -

Podsumowując, szwedzkie siły zbrojne są gotowe do wsparcia policji w walce z gangami, ale z zastrzeżeniem, że inne zadania mogą zostać zaniedbane. Dyskusja na temat zmiany zakazu użycia siły militarnej przeciwko jednostkom jest również otwarta.

Udostępnij
Brak komentarzy

Dodaj komentarz