Szwedzka Agencja Podatkowa wzięła sobie na celownik twórców gry Candy Crush Saga – dostępnej w systemie Windows i na Androidzie. Wydawcy mieliby zapłacić Szwedom 3,6 miliarda koron (w przybliżeniu 1.4 mld złotych).

Agencja obstaje, że Szwecja utraciła własności intelektualne w wyniku komplikacji biznesowych. W lutym 2016 roku King – który wyprodukował Candy Crush Saga – został sprzedany amerykańskiemu wydawcy gier komputerowych, firmie Activision Blizzard. Druga z tych spółek nabyła prawa do CCS i kilku innych, dochodowych tytułów. Szwedzi mieli odnotować w związku z tym olbrzymie straty finansowe.

Firmą King zarządzał między innymi Sebastian Knutsson.

„Uważamy, że miało miejsce przeniesienie praw ze szwedzkiej firmy i chcemy opodatkować tę transakcję”, powiedział Roberth Glansberg – rzecznik prasowy Agencji Podatkowej.

Charley Tesch, rzecznika Kinga, nie uważa, by ta ocena była prawidłowa. Zapowiada jednak, że obie strony na pewno dojdą do porozumienia.

„Jest nam przykro, że Agencja Podatkowa chce takiego rozwiązania. Działalność firmy King powinna zostać opodatkowana w sposób uczciwy i zgodny z prawem” – napisano w komentarzu prasowym.