Komisarz Praw Człowieka Rady Europy wezwał Szwecję do wprowadzenia poprawek w prawie azylowym, zwłaszcza w kwestii nieletnich bez opieki.

Szwecja musi ‘wyjść poza tryb pomocy w niebezpieczeństwie’ w traktowaniu uchodźców, powiedział Nils Muižnieks. Komisarz Praw Człowieka Rady Europy wygłosił takie zdanie na koniec pięciodniowej wizyty w Szwecji.

Komisarz pochwalił Szwecję za jej ‘wiodącą rolę’ w pomocy dla uchodźców oraz w walce z terroryzmem i ekstremistami. Ostrzegł jednak również, że kraj ten musi teraz dostosować swoją postawę do zmniejszającej się liczby składanych wniosków azylowych.

Po rekordowych 163,000 wniosków złożonych w 2015 roku, szwedzki rząd wprowadził tymczasowe prawa dotyczące uchodźców, które nałożyły ograniczenia na program łączenia rodzin oraz powodują, że osoby, które otrzymają status uchodźcy dostają tylko tymczasowe zezwolenie na pobyt w kraju.

Muižnieks powiedział, że takie ograniczenia mogą utrudniać integrację i dodał, że powinno się jak najszybciej zmienić przepisy dotyczące łączenia rodzin.

Co więcej powiedział, że szwedzkie władze koniecznie muszą ‘zapewnić osobom, których podania azylowe odrzucono, a których nie można odesłać do swoich krajów i są one zagrożone skrajnym ubóstwem, traktowanie zgodne z prawami człowieka, czyli zapewnić im podstawowe potrzeby takie jak dach nad głową, ubrania i jedzenie.’

Podczas jego wizyty, z której powstanie jeszcze obszerny raport, komisarz spotkał się z lokalnymi władzami a także z uchodźcami, między innymi z nieletnimi Afgańczykami, którzy przybyli do Szwecji bez opiekunów.

Muižnieks powiedział, że władze zawsze powinny się kierować najlepszym interesem dzieci, a w przypadkach wątpliwości czy osoby przybywające rzeczywiście są nieletnie, powinno się ‘stosować większe zaufanie.’

„Takie przypadki powinny być rozpatrywane szybciej, aby uniknąć długiego czasu oczekiwania, które powoduje ogromny stres; teraz kiedy liczba przyjeżdżających spadła władze powinny wzmocnić swoją opiekę na tymi młodymi ludźmi,” dodał komisarz.

86 procent sprawdzonych nieletnich imigrantów w Szwecji w rzeczywistości okazało się być dorosłymi osobami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.