Z wyższą szkołą architektury w Sztokholmie skontaktowali się fani z Korei Północnej, której ambasada w Szwecji potwierdza zainteresowanie tematem architektury.

Zeszłej jesieni ambasada Korei Północnej kontaktowała się z Królewskim Instytutem Technologicznym w Sztokholmie(KTH) w celu podjęcia współpracy w edukacji architektów.

Według nadawcy SVT kontakt został nawiązany dzięki kontaktom byłego studenta ze Sztokholmu, który pomagał budować wyciągi narciarskie w Korei Północnej.

Odbyło się wiele spotkań między przedstawicielami ambasady i uczelni. Na święta uczelnia otrzymała w prezencie kalendarz oraz herbatę z żeń-szenia.

„Staraliśmy się ustalić, jak działa ich model edukacji. Jeśli z wymiany edukacyjnej płyną jakieś korzyści to następne pytanie jest natury politycznej. KTH i inne instytucje mają wysoką pozycję i wiele osób im się przygląda,” powiedział Per Elde, architekt z KTH.

Elde i jego kolega Per Franson uczestniczyli w trzech spotkaniach z ambasadorem Korei Yong Dok Kangiem odbywających się w ambasadzie jak i w budynkach KTH.

Gdy KTH ustali, jak wygląda proces nauczania w Korei Północnej podejmie decyzję czy podjąć propozycję współpracy.