Przemytnicy ludzi oraz inne osoby sprzedają ‘fałszywe historie’, które mają imigrantom pomóc w otrzymaniu azylu w Europie.

Nowy raport informuje, że uchodźcy z Iranu kupowali gotowe historie na co najmniej 3 niezależnych stronach internetowych. Według szwedzkiego radia z wszystkich tych historii wynikało, że osoby te były politycznie prześladowane przez irański reżim.

Szwedzki nadawca rozmawiał z mężczyzną przedstawiającym się jako Hamid, który twierdzi, że na stronie internetowej kupił cały pakiet zawierający między innymi, krytykujący rząd blog, który był prowadzony przez kilka lat, co miało zwiększyć jego szanse na otrzymanie azylu.

Według Hamida wszystko się udało i dzięki sfałszowanej historii otrzymał on prawo pobytu w Szwecji.

„Kupiłem anty-reżimowy blog, który był aktywny od kilku lat. Przejąłem go a oni pomogli mi go aktualizować tak, aby wyglądało na to, że od zawsze był to mój blog.”

Za taką całkowicie sfabrykowaną historię trzeba zapłacić około 25,000 zł, tak wynika z rozmów z osobami stojącymi za tą stroną internetową. Dziennikarze programu Ekot rozmawiali z nimi nie tylko o zakupie takiej historii, ale również o kupieniu wizy do Szwecji.

Strona nie ogranicza się do osób szukających azylu w Szwecji. Obiecuje ona także ‘100 % pewne’ uzyskanie azylu w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz USA.

Szwedzka Rada ds. Migracji zapytana o to czy weryfikuje podejrzane historie przedstawiane przez imigrantów powiedziała, że tym zajmuje się policja. Odpowiedziała także, że nie prowadzi statystyki przypadków wykrycia fałszywych historii.

Imigranci przybywający do krajów Zachodniej Europy z fałszywymi dokumentami i paszportami są rosnącym problemem. W Niemczech liczba imigrantów złapanych z fałszywymi dokumentami w drugim kwartale 2017 roku wzrosła o 70 procent.

Podczas, gdy obecnie Niemcy mocno ścigają imigrantów z podrabianymi dokumentami to według raportów w czasie największej fali imigracji w 2015 roku praktycznie nic w tej sprawie nie zrobiono.