Zgodnie z testamentem połowa fortuny zostawionej przez założyciela Ikea Ingvara Kamprada zostanie rozdana.

Kamprad, który zmarł w styczniu w wieku 91 lat, według szacunków szwajcarskiego magazynu ekonomicznego miał majątek wart 362 miliardów koron (~150 miliardów złotych).

Połowa z tego ma trafić do czwórki jego dzieci, Petera, Jonasa, Mathiasa oraz Anniki. Reszta zostanie przeznaczona na poprawę sytuacji gospodarczej w północnej Szwecji.

„Pozostała część mojego majątku trafi do fundacji FSK. Fundusze te zostaną wykorzystane na poprawę sytuacji gospodarczej w regionie Norrland,” czytamy w napisanym w 2014 roku testamencie Kamprada.

KFS, czyli Fundacja Rodziny Kamprad na rzecz Przedsiębiorczości, Badań i Działalności Charytatywnej została założona w 2011 roku przez Kamprada i dysponuje obecnie majątkiem 4,7 miliarda koron (1,95 miliarda złotych). Do tej pory skupiała się ona na działalności w rolniczym regionie Småland, skąd pochodził założyciel Ikei.

„Ingvar Kamprad zawsze interesował się regionem Norrland i często go odwiedzał. Chciał, aby rozwinął się on tak, żeby ludzie nie musieli stąd wyjeżdżać,” powiedział Per Heggenes, dyrektor Fundacji Ikea, gazecie Dagens Nyheter, która pierwsza opublikowała treść testamentu Kamprada.W styczniu, tuż po śmierci Kamprada, szwedzki król Karol XVI Gustaw określił założyciela Ikei jako człowieka, który ‘pomógł umieścić Szwecję na mapach świata’ i który ‘ogromnie angażował się w to co robił.’

Przedsiębiorca, który od lat 70 mieszkał w Szwajcarii, w 2014 roku powrócił do Szwecji i mieszkał w niedużym miasteczku Älmhult, w Småland, gdzie została założona Ikea i gdzie do dzisiaj jest jej siedziba.