fbpx

Szwedzki rząd forsuje nowe prawo dotyczące zgody na seks

Szwedzki rząd zamierza wprowadzić nowe prawo dotyczące zgody na seks pomimo tego, że nie wiadomo czy w ogóle jest ono potrzebne.

Od 1 lipca w Szwecji uprawianie seksu z kimś, kto nie wyrazi na to zgody będzie nielegalne (prawo będzie uznawać zgodę werbalną lub poprzez czytelne działanie). Rząd ma nadzieję, że dzięki temu będzie zapadać więcej wyroków skazujących w sprawa o gwałt i molestowanie seksualne.

„Jeśli to nie jest dobrowolne, to tak, to jest napaść. Uważam, że to ważne, aby prawo jasno stawiało sprawę,” powiedział minister sprawiedliwości Morgan Johansson.

Szwedzka Rada Legislacyjna po analizie rządowych planów kwestionuje w ogóle konieczność zmiany prawa uważając, że obecne rozwiązania są wystarczające. Jednak Johansson nie zgadza się z taką oceną i uważa, że dzięki nowym przepisom będzie zapadać więcej wyroków skazujących.

„Uważam, że wzrośnie liczba spraw zakończonych wyrokiem skazującym. A poza tym wzmocnienie i rozszerzenie przepisów, będzie oznaczać również większe wsparcie dla ofiar.”

Ustawa, która we wtorek została przesłana do Riksdagu, wzmacnia działanie dotychczasowych przepisów. Od tej pory nie będzie na przykład konieczne w przypadku gwałtu wykazywanie z góry powziętego takiego zamiaru, a kara za gwałt będzie większa.

Po krytyce ze strony Rady Legislacyjnej, która uznała część przepisów za niejasną i niedającą możliwości ustalenia co jest legalne a co nie, rząd doprecyzował niektóre proponowane zapisy.

„Nie zmieniliśmy jednak ogólnej zasady dobrowolności, która to decyduje, czy można mówić o napaści. To jest właśnie różnica w stosunku do obecnych rozwiązań, w których należy udowodnić, że miała miejsce przemoc, groźby, użyto siły lub ofiara znajdowała się w sytuacji, w której nie mogła się bronić,” podkreślił Johansson.Niewielki dodatek do tekstu stwierdza: „przy ocenie czy uczestnictwo było dobrowolne czy nie, należy brać pod uwagę, czy chęć była wyrażona werbalnie, poprzez działanie lub w inny sposób.”

W sprawach o gwałt często jedynymi dowodami są zeznania obu stron i z powodu braku świadków bardzo trudno jest ustalić co tak naprawdę się wydarzyło. Ale kwestia tego co jest dowodem nie zostanie przez nowe prawo zmieniona.

Johansson spodziewa się, że nowe rozwiązania zostaną poparte przez Riksdag i zaczną obowiązywać od 1 lipca.Pisemna zgoda na odbycie stosunku seksualnego już wkrótce w Szwecji

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzki rząd forsuje nowe prawo dotyczące zgody na seks

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...