Wyjątkowy przystanek autobusowy, na którym postawiono obrotowe „kapsuły”.

Chyba nikt nie lubi podróżować autobusami, zwłaszcza zimą. Co zrobić, kiedy mieszkasz w okolicy bieguna północnego, a do domu musisz wrócić właśnie tym środkiem transportu? Na ciekawe rozwiązanie wpadły władze miasta Umeå, położonego w arktycznej części Szwecji.

Umeå to największa i najgęściej zaludniona miejscowość na północy Szwecji, słynąca z niskich temperatur. Tutejsze studio architektoniczne, Rombout Frieling Lab, nawiązało współpracę z władzami miasta, by w efekcie powstał designerski, nowoczesny przystanek autobusowy.

Foto. Samuel Pettersson

Obiekt nosi nazwę „Station of Being” i ma ułatwić mieszkańcom oczekiwanie na autobus miejski. Pod zadaszonym przystankiem znajdują się obrotowe „kapsuły”, wykonane z drewna: ich cel to chronić pasażerów przed lodowatym wiatrem, a że ponadto zapewniają one odrobinę prywatności – to już dodatkowy atut.

Taki ochronny „kokon” sprawdza się doskonale, bo po długim dniu w pracy pozwala oprzeć się o ciepłą, drewnianą konstrukcję i w spokoju zaczekać na autobus.

Przystanek korzysta też z technologii smart i umila oczekiwanie na pojazd dzięki iluminującemu oświetleniu oraz muzyce. Z głośnika padają też komunikaty o godzinie odjazdu kolejnych połączeń i celu podróży. Kiedy przystanek pokryty zostaje niebiesko-szklistymi kolorami, lampy przypominają o odjeździe do huty szkła.

Projekt „Station of Being” jest więc szalenie prosty, ale funkcjonalny. Pozwala pasażerom spędzić krótszą lub dłuższą chwilę w lepszych, niż do niedawna, warunkach. W końcu kto z nas lubi nerwowo spoglądać na jezdnię, w oczekiwaniu na spóźniający się autobus?

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000 koron bezpośrednio na każdego, kto naruszy określone zasady nowej ustawy...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Musisz przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...